Jaké potraviny udělají člověku dobře před spaním?

Jaké potraviny udělají člověku dobře před spaním?
Jaké potraviny udělají člověku dobře před spaním?

Spát dobře a kvalitně – to je sen nejednoho člověka. Bohužel málokomu se podaří spát skutečně kvalitně, většina lidí se několikrát za noc vzbudí a ráno se probouzí naprosto nevyspalá. Podle odborníků můžeme kvalitnímu spánku krapet pomoct. Můžeme mu pomoct například tak, že začneme pít meduňkový čaj nebo že si začneme před spaním číst a vyvarujeme se mobilním telefonům. Kromě toho se vyplatí jíst před spaním několik potravin, které mají člověku udělat dobře.  

Ptáte se, jaké potraviny před spaním jíst, po jakých potravinách se opravdu kvalitně usíná? Prozradíme vám rovnou několik z nich.  

Mrkev 

V ideálním případě byste měli jíst mrkev před spaním. Není to jen potravina zdraví prospěšná, ale kromě jiného obsahuje takzvaný alfa karoten, což je látka, jejíž nedostatek vede k problémům s usínáním. V nejlepším případě jezte mrkev naprosto syrovou, aby v ní bylo zachováno nejvíce tělu prospěšných látek. Kromě jiného vám mrkev přinese do těla také hromadu tělu prospěšných vitaminů.  

Rajčata 

U zeleniny ještě na malý okamžik zůstaňme. Věděli jste, že pomocníkem při usínání budou také rajčata? Ta výrazně zlepšují kvalitu spánku, navíc snižují takzvaný oxidační stres a zpomalují stárnutí. To je mnoho důvodů, kvůli kterým byste měli rajčata zařadit do večerního jídelníčku. 

Ovesná kaše 

Ovesnou kaši se nevyplatí jíst jenom na snídani, ale je to také skvělý pokrm k večeři. Ovesná kaše totiž uvolňuje inzulin, který přirozeně navyšuje hladinu cukru. Kromě toho jsou ovesné kaše bohaté na melatonin, což je hormon spánku.  

Krůtí maso 

Nevíte, co si uvařit k večeři, aby se vám po ní dobře spalo? Měli byste vsadit na krůtí maso, které umí pomoct při problémech se spánkem. Nevěříte? Vyzkoušejte! Obsahuje totiž aminokyselinu tryptofan, která navozuje spánek. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.