I když je pěstitelská sezona v plném proudu, přesto s pěstováním řada lidí teprve začíná. Většinou je to z toho důvodu, že na to dřív nebyl čas. Někteří se však do pěstování pustili proto, že ceny zeleniny i ovoce se začaly po odchodu nového typu onemocnění rapidně zvyšovat. Aby bylo pěstování úspěšné a především rychlé, zahrádkáři se rozhodují investovat do fóliovníku nebo do pařeniště, který si hravě složí z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby. Pokud patříte k méně zkušeným zahrádkářům, pak pravděpodobně nevíte, v čem se fóliovník a pařeniště liší. Jejich hlavní rozdíl spočívá především v podmínkách, které rostlinám dodávají.
Jaké jsou podmínky pro pěstování ve fóliovníku?
Nejdříve se pozastavme nad fóliovníkem, který je poměrně oblíbený. Je dokonce oblíbenější než skleník. Důvodem toho je jeho mobilita a zároveň zajištění stejného mikroklima, jakého se rostliny dočkají v klasickém skleníku.
Podmínky ve fóliovníku jsou pro rostliny skvělé. Klima lze definovat jako teplejší, ale za to vlhčí. Jakým rostlinám by toto klima nemuselo úplně vyhovovat, tak jsou rostliny, které trpí na houbové choroby. Nejvíce si tak ve fóliovníku libují papriky a taktéž některé druhy okurek. Pokud chcete ve fóliovníku pěstovat klasické rostliny a nikoli plodiny, pak se zde bude dařit především subtropickým a taktéž středomořským rostlinám.
Jaké jsou podmínky pro pěstování v pařeništi?
Pařeniště však taktéž nabízí skvělé podmínky pro pěstování rostlin a plodin. Při správném založení pařeniště se můžou i zde vypěstovat opravdu skvělé, vysoké teploty i vlhko, jež rostliny ocení. Nejčastěji se v pařeništích předpěstovává sadba nebo se zde pěstují konkrétní druhy zeleniny, jako jsou ředkvičky nebo salát, jemuž se zde velice daří.
Jak jsme však zmínili, pařeniště musí být dobře založené, jinak se zde nevypěstuje dokonalé klima pro pěstování plodin a rostlin.