Naučte se šetřit a zbytečně neutrácet

Naučte se šetřit a zbytečně neutrácet
Naučte se šetřit a zbytečně neutrácet

Každá domácnost by se měla naučit odkládat si peníze bokem a vytvářet si tak určitou finanční rezervu pro nečekané výdaje. Výše takové rezervy se pohybuje v průměru v pětinásobku vašeho průměrného příjmu. Jak ale takové peníze našetřit a neutrácet za věci, které pro nás nejsou nutné?

Jak se naučit vytvářet rezervu?

Pod spojením finanční rezerva se ukrývá bezpečnost a klid duše. Když ve vašem životě nastane těžká situace a začnete mít vyšší výdaje, ať už jednorázové, či dlouhodobé, je potřeba být připraven a situaci snášet s klidnějším pocitem. Tím docílíte vytvořením finanční rezervy, kdy si nějaké peníze budete spořit bokem.

U všech způsobů takového zajištění je důležitá systematičnost a pravidelnost. Radí se začít spořit už malé, směšné částky, jen abyste si navykli dávat peníze bokem. Postupem času začněte částky zvyšovat, až se dostanete na cílovou částku. Odkládejte si třeba také drobné z nákupu, až se nahromadí, můžou se hodit.

Klíčové je odolat do úspor sáhnout a utratit je za něco, co vyloženě nepotřebujete. Myslete vždy na to, proč peníze spoříte, a že jejich využití má být mnohem důležitější.

Kam peníze ukládat?

Spořit do prasátka? Nechávat peníze v bance? Dávat si je pod matraci? Nejlepší je založit si spořící účet s výhodným zhodnocením úspor a nastavit si trvalý příkaz. Takto vám na účet bude měšíčně proudit požadovaná částka. Nejlepší je nastavit si termín trvalého příkazu na den těsně po výplatě. Takhle se vám peníze hned odešlou na spořící účet a vy nebudete mít šanci je utratit.

Na výše zmíněné drobné můžete použít keramické prasátko. Čím více je naplníte, tím lépe se v budoucnu budete mít.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání