Nízké Tatry jako lákadlo pro turisty. Co je o nich třeba vědět?

Nízké Tatry
Nízké Tatry

Každý turista má na svém “wish listu” hory a pohoří, které chce jednoho dne zdolat. Drtivá většina českých a slovenských turistů má na svém listu i Nízké Tatry, které není třeba dlouze představovat hlavně vysokohorským turistům, kteří jsou s tímto pohořím naprosto ztotožněni. Takzvaná až mohutná hradba nazvaná Nízké Tatry odděluje Liptov od Horehroní a Gemeru. Lze říct, že Nízké Tatry jsou opravdu velmi rozsáhlé pohoří, které toho hromadu skrývá. Pojďme si odkrýt pár zajímavostí o tomto unikátním slovenském pohoří, jež je tak velkým turistickým lákadlem a častým cílem turistů.

Nejvyšší horou je Ďumbier

Každé pohoří má svou nejvyšší horu, která je zároveň to nejatraktivnější pro turisty. Nízké Tatry mají Ďumbier, který je tím nejvyšším vrcholem Nízkých Tater, zároveň je to nejvyšší hora Vnitřních Západních Karpat. Jméno hory je odvozováno od zázvoru neboli od rostliny, která se v minulosti hojně využívala například v lidovém léčitelství.

Největším plesem je Vrbické pleso

Dalším “nej” Nízkých Tater je největší pleso, kterým je Vrbické pleso nacházející se v samotném závěru Demänovské doliny na severní straně mohutného pohoří. Svou rozlohou je například mnohem větší než Skalnaté pleso nacházející se ve Vysokých Tatrách.

Největrnějším místem pohoří je Chopok

Jak už to tak bývá, každé pohoří má také své největrnější místo. V tomto případě je největrnějším místem Nízkých Tater Chopok, kde to fouká neustále za každého počasí. Ať už se na Chopok v Nízkých Tatrách vydáte v rámci zimní či letní dovolené, dejte si pozor, ať vás to neodfoukne.

Nejopuštěnější dolinou je Vajskovská dolina

I Nízké Tatry, kde je poměrně snadné najít ubytování, mají své nejopuštěnější místo. To se paradoxně nachází hned vedle nejnavštěvovanější turistické oblasti, a sice vedle Chopku, je jí Vajskovská dolina.

Pokud se do Nízkých Tater plánujete vydat, to základní už víte a, jak jsme zmínili, ubytování nebude oříšek. Doporučujeme Hotel Pošta nebo Hotel Rotunda, případně se obraťte na cestovní kancelář DCK Rekrea Ostrava, která s ubytováním pomůže.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání