4 tipy, jak se v životě cítit líp

4 tipy, jak se v životě cítit líp
4 tipy, jak se v životě cítit líp

Každý z nás chce být spokojený a ideálně úspěšný. Existuje řada návyků, které umí zlepšit naši produktivitu a efektivitu. Produktivní, ale neznamená nutně spokojený. Jak si v životě dlouhodobě udržet pohodu a nadhled? Co pro sebe můžeme sami udělat klidně každý den?

Napišme si to

Je dokázané, že převádění myšlenek do psané formy nám přináší nadhled a různé perspektivy pro danou situaci. Můžeme si psát deník, občasně či pravidelně. Rána si také můžeme zpestřit journalingem. Co to je? Jednoduchá metoda, díky které zjistíme, jak se máme a co pro sebe potřebujeme udělat. Můžeme se sami sebe ptát na sebekoučovací otázky nebo si naplánovat akční kroky pro daný den. 

Dobrý spánek

Během spánku se děje v těle neuvěřitelné množství pozitivních dějů. Dochází k reparačním mechanismům, které brání předčasnému stárnutí, psychické i fyzické únavě. Kvalitní spánek podporuje naši imunitu, ovlivňuje metabolismus, klidní stresové hormony a tím celkově přispívá k hormonální rovnováze.

Zastavování se

Často se během dne zastavíme při obědě nebo až těsně před spaním. Pro psychickou i fyzickou pohodu potřebujeme během dne občas jen tak být. Zastavit se. Uvědomit si sami sebe. Těmito krátkými oddechovými časy během dne pomáháme naší nervové soustavě ladit se z věčného spěchu do parasympatikotonie (relaxace). To je stav organismu, kdy se uvolníme a trávíme. Tělo má prostor pro regeneraci, vstřebávání živin a vnitřní úklid. 

Obujme botasky a vyběhněme ven

Pravidelný pohyb je důležitým aspektem zdravého životního stylu. Pohyb zlepší kondici, soustředění a vyplaví do těla endorfiny, díky kterým se cítíme spokojenější. Dlouhodobě je pohyb navíc skvělou prevencí bolestí pohybového aparátu, a kdo z nás je spokojený, když ho bolí záda? Pomalejší tipy cvičení jako třeba jóga zlepšují naši paměť, koncentraci i naši pracovní výkonnost. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.