Bylinky, které můžete pěstovat i doma

Bylinky, které můžete pěstovat i doma
Bylinky, které můžete pěstovat i doma

Mít doma stále čerstvé bylinky je příjemné. Máte tak skvělý základ pro své zeleninové saláty, ale také pro celou řadu pokrmů. Které bylinky si vypěstujete klidně doma?  

Vyvýšený záhon z palety 

Jako zázemí pro své bylinky si můžete vytvořit na stěně v kuchyni vyvýšený záhon. Ten snadno sestavíte z obyčejné palety, kterou seženete za odvoz nebo za stovku. Paletu opatřete několika patry, do kterých si umístíte květináče, a poté ji natřete. Co budeme pěstovat?  

Meduňka pro dobrý spánek 

Meduňka je bylinka, která vám zajistí dobré spaní i v případě, kdy máte za sebou velmi náročný den. S její pomocí ale dokážete i pohodlně ochutit celou řadu pokrmů. Právě tato bylinka je přitom vhodná pro pěstování v domácích podmínkách. Nebude potřebovat nic víc, než aby byla půda, ve které roste, stále vlhká. To ale rozhodně neznamená, že by měla plavat. 

Bez bazalky nežiju 

Bazalku máme neodmyslitelně spjatu s italskou kuchyní. Není ale žádné tajemství, že se hodí i pro celou řadu pokrmů naší české kuchyně. Nejlepší je přitom čerstvá. I proto by rozhodně neměla chybět ve vaší domácí zahrádce. Oceníte její vynikající chuť, ale také příliv celé řady vitamínů.  

Majoránka jako koření i léčivo 

Víte o tom, že majoránkový odvar se používá k celé řadě potíží. Například pro snížení horečky je účinným a vítaným pomocníkem. Majoránku si navíc můžete vypěstovat v pohodlí svého bytu. Oceníte i její protizánětlivé účinky. Nejvíce se jí bude dařit na světelném stanovišti.  

Některé bylinky si pohodlně vypěstujete i doma. Zkuste kromě výše zmíněných i pažitku. Doma se můžete pokusit také o klíčení některých dobrot přímo ze semínka. Stačí si zajistit prostor na vaší soukromé zahrádce a budete mít domácí řeřichu stále po ruce. Zdroj vitamínů a prospěšných antioxidantů vám tak již nikdy neuteče. Dobrou chuť! 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.