České superpotraviny, které jsou zdravější než exotické ovoce

České superpotraviny, které jsou zdravější než exotické ovoce
České superpotraviny, které jsou zdravější než exotické ovoce

O superpotravinách toho bylo napsáno mnoho. Pravděpodobně každý člověk ví, že se jedná o superpotraviny, které v sobě ukrývají více tělu prospěšných látek než jiné potraviny, které běžně konzumujeme. V současné době se však stále více lidí domnívá, že superpotraviny jsou jen potraviny exotické, které se u nás běžně nepěstují. Jenže opak je pravdou. Superpotravinou není jenom ananas nebo semínka ghí. Je to i celá spousta českých potravin, které lze dokonce označit za ještě zdravější kousky.  

Jelikož je nyní době sklizně a doba, během které se uskladňují všechny vypěstované plodiny, vyplatí se vědět, jaké z nich si ponechat ve spíži.  

Vlašské ořechy 

Na vlašské ořechy narážíme na každém rohu. S velkými ořešáky se setkáváme při cestě do obchodu nebo kolem nich jdeme z práce. Pokud na ořechy narazíte, naberte si jich pár domů, protože se jedná o českou superpotravinu, která je také označována za “brainfood” čili za potravinu pro mozek. Z dostupných výzkumů vyplývá, že vlašské ořechy ovlivňují nervovou soustavu, také podporují činnost mozku, také pomáhají při nervovém vyčerpání a kromě toho také zlepšují nervové funkce, také paměť a podporují celkovou koncentraci člověka.  

Borůvky 

O borůvkách jste už možná slyšeli to, že je jednou z deseti nejzdravějších potravin světa. Je to tedy zároveň česká superpotravina, která je daleko zdravější než cizokrajná exotika. Borůvky jsou mimo jiné prospěšné pro zažívací ústrojí, také mají protizánětlivé účinky, ovlivňují kardiovaskulární systém a snižují krevní tlak. Kromě toho jsou super na zrak, účinkují proti průjmům a zpomalují stárnutí.  

Červená řepa 

I když ne všichni jsou milovníky červené řepy, ti, kteří ji konzumují, dělají dobře. Červená řepa je sice podceňovaná, ale je velice zdravá. Brání rozvoji aterosklerotických změn v tepnách, také podporuje činnost jater, má močopudné účinky a mimo jiné je mocným antioxidantem.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 353 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.