Cestování s karavanem: co byste měli vědět, než vyrazíte

Cestování s karavanem: co byste měli vědět, než vyrazíte
Cestování s karavanem: co byste měli vědět, než vyrazíte

Cestování s karavanem může být v mnoha ohledech pohodlnější a výhodnější, než ubytování v hotelech, avšak přináší také určitá úskalí. Tím nemyslíme cesty – v současnosti můžete narazit i na off road karavany, které se hodí také do náročnějších terénu. Karavany jsou přece jen větší vozidla, které nemůže řídit jen tak někdo. Pokud je karavan do 3,5 tuny, může jej řídit i osoba, která vlastní pouze řidičský průkaz skupiny B. Zde je souhrn toho, na co si dát při jízdě pozor.

Poznejte svůj karavan

Vlastní nebo půjčený, vždy se vám vyplatí znát rozměry vozu. Na cestě totiž můžete narazit na různá omezení, jako je například maximální výška vozu. Couvání a parkování si raději nacvičte doma, protože to může dělat problémy i zkušeným řidičům. Ne vždy budete mít k dispozici dostatek prostoru. Stejně jako když se chystáte osobním autem do zahraničí, vyplatí se zkontrolovat technický stav vozidla. Jedině tak bude vaše cesta bezproblémová. Každý stát může mít také odlišnou povinnou výbavu karavanu. I to si zjistěte předem.

Karavanem do zahraničí

Není pravdou, že pravidla, která jsou v České republice, platí i v zahraničí. Vždy si předem projděte různá nařízení konkrétní země, do které se chystáte. Zjistěte si například, kde karavany mohou zaparkovat, jestli v něm můžete na daném místě i přenocovat. Zajímat by vás měly také hmotnostní limity. Vyplatí se nastudovat také obecná nařízení, jako je například maximální rychlost, alkohol za volantem a podobně.

Nejenom přenocování

Počítejte ale také s tím, že na cestách bude třeba nejenom přenocovat, ale také provést některé technické úkony. Mezi ně patří například vyprázdnění odpadní nádrže, načerpání vody, připojení k elektřině apod. Toto vám mohou poskytnout například příslušné kempy. Jejich seznam si můžete vzít na cestu, určitě se vám to vyplatí.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.