Člověk a pitný režim: kolik toho denně vypít a co rozhodně nepít? 

Člověk a pitný režim: kolik toho denně vypít a co rozhodně nepít?
Člověk a pitný režim: kolik toho denně vypít a co rozhodně nepít?

S odchodem léta začínáme méně pociťovat žízeň, což se negativně odvíjí na našem pitném režimu. A bohužel tím trpí také celé tělo. Je celkově dehydratované, ale jelikož se tolik nepotíme a nejsme tolik vystavováni slunci, žízeň nás popadne až často pozdě. Proto je důležité si ideálně nastavit budík a pít vždy, kdy nám zazvoní. Alespoň pár loků. A nakonec se ostatně držme toho, co odborníci doporučují, a sice kolik toho za den vypít máme a co rozhodně nespadá do pitného režimu.  

2-3 litry vody 

I když je doporučovaný denní pitný režim ryze individuální záležitostí, obecně se tvrdí, že máme vypít 2-3 litry vody. Zásadní faktory, které toto číslo ovlivňují, je například tělesná hmotnost, také vykonávaná činnost během dne, pohybová aktivita, samozřejmě i vlhkost prostředí nebo aktuální zdravotní stav, který v mnoha případech vyžaduje naše překonání se a vypití většího množství tekutin.  

V souvislosti s tím se nabízí otázka, jak vlastně poznat dehydratovaný organismus. Příznaky dehydratace jsou více než jasné – pociťujeme ospalost, celkovou únavu, trápí nás bolesti hlavy nebo jsme mentálně velmi málo výkonní. I když je dehydratace velmi nebezpečná pro každého, existují skupiny lidí, kteří na dehydrataci trpí více. Spadají sem například diabetici nebo pacienti s kardiovaskulárními onemocněními.  

Vhodné vs nevhodné nápoje 

Mnozí lidé si dodržováním pitného režimu odůvodňují pití alkoholu. Jenže alkohol má tendenci spíše organismus dehydratovat čili má opačný efekt. Tím se dostáváme k jedné velké témě, a sice vhodné a nevhodné nápoje. Nejsou totiž tekutiny jako tekutiny a některé organismu skutečně spíše ubližují, než aby mu pomáhaly.  

Vhodná je samozřejmě voda, ať už je napuštěná z kohoutku nebo mineralizovaná bez cukru. Bylinkové čaje mají také zelenou v případě, že nejsou doslazené. Pozor si naopak dejte na zmiňované alkoholické nápoje, ale také na sladké limonády a šťávy, energetické nápoje nebo džusy, ve kterých se cukru ukrývá nemalé množství. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.