Co ovlivňuje cenu povinného ručení? 

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?
Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Bez pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla za volant usednout nelze. Dříve platilo, že se jeho výše odvíjela od objemu motoru vozidla, dnes už je ale ovlivňujících faktorů mnohem víc. Pokud auto prodáváte, případně se rozhodnete pro výkup auta či výkup dodávky, musíte povinné ručení zrušit. Výjimkou jsou případy, kdy auto stojí v autobazaru, v takovém případě za něj platíte dál.  

Co ovlivnit nemůžete 

Roli ve výšce povinného ručení hraje typ vozidla, způsob jeho využívání (pro soukromé účely nebo pro podnikání), výkon vozidla a objem válců a samozřejmě i stáří vozu. Parametry se v závislosti na různých pojišťovnách mohou mírně lišit. 

Pochopitelně výši ovlivňuje i rozsah sjednaného pojištění – pokud chcete využít doplňkové služby typu pojištění čelního skla nebo střetu se zvěří, připlatíte si víc peněz. Stejně tak se vám prodraží, když budete pojištění platit čtvrtletně místo jednou ročně. 

Rozhoduje také věk řidiče a jeho bydliště, přičemž pojišťovny vycházejí ze statistik. Ty předpovídají, že mladší řidiči, kteří nemají tolik zkušeností, snáze zaviní dopravní nehodu, a jejich povinné ručení bude dražší. Stejně tak vzrůstá riziko ve velkých městech s frekventovanými silnicemi. 

Co se ovlivnit dá 

Povinné ručení se naštěstí dá trochu snížit. Nejjednodušším způsobem jsou bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění, které mohou cenu srazit až o desítky procent. Tento bonus se zpravidla započítává za předchozí rok. Naopak v případě, že způsobíte svým vozidlem škodu, může se vám povinné ručení zvednout. 

Některé pojišťovny nabízí výhodnější ceny, pokud si u nich sjednáte víc produktů najednou. Když si tedy spolu s povinným ručením u stejné společnosti zřídíte ještě životní pojištění či pojištění domácnosti, mohou vám nabídnout lepší podmínky. Cena za povinné ručení se může snížit i v případě, že máte sjednané havarijní pojištění. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.