Domácí prostředky na čištění dřevěných podlah. Vyzkoušíte? 

Domácí prostředky na čištění dřevěných podlah. Vyzkoušíte?
Domácí prostředky na čištění dřevěných podlah. Vyzkoušíte?

Dřevěné podlahy mají své nezaměnitelné kouzlo. Jsou příjemně hřejivé, útulné a hodí se jak do moderních interiérů, kde skvěle doplní dveře Porta a designový nábytek, tak do postarších chalup, ze kterých dýchá duch dávných časů. Tak jako tak ale platí, že jen čistá podlaha může vypadat dobře. 

Na domácí prostředky je spolehnutí

Pokud nemáte po ruce chemické čističe, sáhněte po domácích prostředcích, které budou fungovat stejně. Už naše babičky například věděly, že zašlou dřevěnou podlahu lze snadno a rychle oživit vychladlým nálevem z černého čaje. Odstraní zašlou špínu a dodá podlaze lesk. 

Ke klasickému čištění můžete použít 50 ml octa a 4 lžíce jedlé sody, které rozpustíte ve 4 litrech vlažné vody. Můžete přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. S tímto roztokem můžete dřevěnou podlahu vytírat místo klasických přípravků. Ocet má totiž vynikající dezinfekční účinky, zatímco jedlá soda odstraňuje pachy a rozpouští mastnotu. 

S mastnými skvrnami si poradí trocha terpentýnu. Nechte přípravek krátce působit a následně místa dobře omyjte. Terpentýnem kromě toho odstraníte také nevzhledné šmouhy od bot a podpatků. Někdy je ale nutné po ošetření podlahu znovu namořit. 

Jednou či dvakrát do měsíce rozsypte po lakované dřevěné podlaze mírně vlhkou kávovou sedlinu a jemně ji do podlahy krouživými pohyby vetřete. Nechte chvíli působit a odstraňte ji vysavačem. Podlaha bude jako nová. 

A co když vaše dřevěná podlaha začala vrzat? Vezměte mastkový prášek a nasypte ho nebo ho vmeťte do rýh v podlaze. Postup můžete několikrát opakovat. 

Co naopak nepoužívat? 

Při čištění a ošetřování dřevěných podlah se vyhněte klasickému kuchyňskému oleji. Trocha zředěná vodou nevadí, ale ve větším množství za sebou zanechá velmi kluzkou plochu, které se jen tak nezbavíte. Ani amoniak není dobrou volbou. Sice odstraní i odolné nečistoty, ale rozpouští lignin ve dřevě a poškozuje jeho povrch. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.