I na elektrokoloběžce jezděte bezpečně. Co pro to udělat?

I na elektrokoloběžce jezděte bezpečně. Co pro to udělat?
I na elektrokoloběžce jezděte bezpečně. Co pro to udělat?

Elektrokoloběžky jsou stále populárnější způsob dopravy, zejména v městských oblastech. Nicméně s rostoucím počtem těchto trend dopravních prostředků, jak na silnicích, tak i na chodnících, se zvyšuje riziko nehod a zranění. Co musí vaše elektrokoloběžka mít, abyste splňovali podmínky bezpečné jízdy? Jdeme na to!

Pozor na nadupané elektrokoloběžky

Prvním krokem pro bezpečnou jízdu na elektrokoloběžce je výběr vhodného stroje. Je důležité vybrat takový, který odpovídá vašim potřebám a zkušenostem. Nicméně pokud jste začátečník, může být vhodné začít s menší a méně výkonnou elektrokoloběžkou, jež je snadněji ovladatelná. Pokud již máte zkušenosti s jízdou například na elektrokole, pak si bez obav můžete pořídit výkonnější model, se kterým pofrčíte rychleji a vyveze vás i do prudkého kopce. 

TIP: Pro ty zkušenější můžeme doporučit výkonné koloběžky, které mají vysokou nosnost a zároveň do kopce se ani nezadýchají.

Obecně rozdělujeme elektrokoloběžky na terénní a městské. Terénní poznáte podle velkých kol, jež bývají opatřena pneumatikami, aby dobře tlumily nárazy a mají větší dojezd. Naproti tomu městské e-koloběžky mívají menší pevná kola, nejčastěji vyrobená z PVC a kratší dojezdovou vzdálenost.

POZOR: Pokud nemáte řidičský průkaz skupiny AM nebo B, můžete řídit elektrokoloběžku jen do výkonu 1 kw či s maximální rychlostí 25 km/hod. Stejně tak cyklostezky dovolují maximální rychlost 25 km/hod.

Ochranné pomůcky

Dalším důležitým krokem je používání ochranných pomůcek. I když se elektrokoloběžky často vnímají jako zábava, je důležité si uvědomit, že jde stále o vozidlo, které může být rychlé, za určitých podmínek nezvladatelné, a proto nebezpečně. Nejen pro vás, nýbrž i pro další účastníky provozu. Proto byste měli VŽDY používat a neměla by chybět helma, nejlépe celoobličejová. Zvažte, zda použijete i chrániče kolen a loktů.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.