I zamiokulkas může vykvést. Pěstujte ho se vší láskou 

I zamiokulkas může vykvést. Pěstujte ho se vší láskou
I zamiokulkas může vykvést. Pěstujte ho se vší láskou

Zamiokulkas patří k oblíbeným pokojovým rostlinám, o kterých se mylně píše, že je stálezelený. Nemluvíme však o stálezelené pokojovce, i zamiokulkas může skutečně vykvést. Pokud se tak stane, čeká vás nevídané bohatství a nepřeberné štěstí. Je ale pravdou, že skutečně málokomu se to podaří. 

Dorůstá až do výšky 80 centimetrů 

Věděli jste, že zamiokulkas může dorůst až do výšky 80 centimetrů? A to aniž by vyžadoval nějakou speciální péči. Chce jen trochu světla, dostatečně vláhy (ale pozor na přelití), a hned se vám odmění skutečně krásnými, zelenými a lesklými listy. A jak už bylo zmíněno, jestliže se na něm objeví i květy, značí to, že vám přinese štěstí a bohatství. Tedy tak se alespoň praví v jedné pověře. 

Pozitivní na této rostlině je jedna věc – umí odpouštět vaše pěstitelské přešlapy. I proto je ideální do domácností, ve kterých žijí pěstitelé-začátečníci. Netrpí nějakými škůdci, ani chorobami či něčím podobným.  

Přímé sluníčko je zabijákem 

Samozřejmě pokud dlouhodobě neakceptujete jeho potřeby, může se stát jedna nemilá věc – můžete rostlinu zcela zahubit. A tak se snažte, aby zamiokulkas měl světlo, ale vyhnul se přímým slunečným paprskům. Výběr stanoviště se velkou měrou podílí na tom, jak spokojená rostlina ve vašem příbytku bude.  

Zamiokulkas svou nespokojenost viditelně projevuje. Pokud na něj míří sluneční paprsky, mohou se na listech objevit hnědé skvrny. V takovém případě co nejdříve změňte jeho místo. 

Žádný radiátor v blízkosti 

Topná sezona je na spadnutí, s čímž se pojí ještě jedno varování pro všechny pěstitele zamiokulkasu – rostlinu nikdy neumísťujte k radiátoru. V nejlepším případě rostlinu zalévejte jednou týdně, případně jednou za čtrnáct dní (substrát musí dokonale vyschnout) a udržujte v místnosti příjemnou vzdušnou vlhkost (ideálně vyšší). 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.