Indexace a revize smluv

Indexace a revize smluv
Indexace a revize smluv

Rozumíte situaci, kdy vás pojišťovna osloví se sdělením, že vzhledem k momentálnímu růstu cen či životních nákladů, není už pojistná částka u vašeho pojištění dostatečná? Nabízí vám přitom jako řešení provedení indexace, což je jednorázové navýšení vaší pojistné částky o několik procent, což jde ruku v ruce s navýšením pojistného. Pokud souhlasíte s nabídkou, máte zaplatit vyšší částku, která je vám nabídnuta. Jsou ale i případy, kdy tuto volbu nemáte. Pokud už při sjednávání pojištění povolíte pojišťovně ve vaší pojistné smlouvě možnost automatické indexace, z nabídky se stává oznámení. Jestliže vyšší částku nezaplatíte, vznikne vám dluh na pojistném i se všemi náležícími důsledky, které z toho vyplynou.

Jaký je význam indexace

Indexace se hlavně využívá u pojištění majetku, tedy domácnosti a nemovitosti. Používá se i při pojištění odpovědnosti, v životním pojištění a pojištění osob. Principem je potřeba dostatečného pojistného krytí, která se časem mění u každého klienta. Závisí na růstu cen a životních nákladech. Potřeba se ale mění zpravidla skokově, nikoliv podle nějakých statistických hodnot, jako indexy nákladů a cen. Když si pořídíte do svého bytu nové zařízení nebo provedete rekonstrukci, paušální navýšení pojistné částky o pouhá 3 % bude nedostatečné. Pokud se vám zvýší výrazně příjem a přizpůsobíte si k němu svůj životní standard, zajistěte si také případ, kdy můžete o tento příjem přijít. Upravte si pojistné částky, aby pojištění mělo smysl.

Indexace je alespoň něco

Klienti o své pojištění nedbají a pravidelně jej neaktualizují. Indexace je proto alespoň malá záchrana. Indexace ale za vás problém nevyřeší. Je třeba pojištění pravidelně revidovat a posuzovat, zda odpovídá daným potřebám. Klient, který má se svým zprostředkovatelem korektní vztahy při dlouhodobé spolupráci, má výhodu a nemusí se obávat neférových praktik spojených s revizí smluv. Neházejte dopis od pojišťovny s novou nabídkou indexace do koše. Nepokládejte telefon z pojišťovny a kontrolujte pojištění pravidelně. Ušetříte tím možná dost peněz. Pokud nevěříte pojišťovacím makléřům zvonícím u dveří, objednejte se přímo na pobočku a nechte si vše vysvětlit.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání