Oblíbené bylinky

Bylinky a jejich využití
Bylinky a jejich využití

Trápí vás nějaký zdravotní problém, nebo jen toužíte po klidném spánku či úlevě od nashromážděného napětí? Nemusíte nutně sázet na léky z farmaceutických firem, když sama příroda vyprodukovala první pomoci. Neužívají se sice ve formě pilulek, ale jsou to trochu živější, zelenější rostliny, které jsou však daleko šetrnější k tělu. Ano, na mysli máme bylinky, jejichž sílu využívaly už i naše babičky. Pojďme si odtajnit několik oblíbených a také jejich účinky, díky nimž si je zamilujete stejně tak.

Šalvěj neboli babské ucho

Vzpomínáte si na filmovou pohádku nazvanou „Dívka na koštěti”? Jestli si dobře pamatujete, Saxana zde hledala odvar z babského ucha. Bylo to však jen méně známé označení pro šalvěj, která už dlouhé roky patří k nejoblíbenějším bylinkám vůbec.

Na první ochutnání je velmi hořká, na druhou stranu nás dokáže efektivně zbavit například bolesti v krku. Mluvíme navíc o velmi zdravém koření, které dodá masovým pokrmům jiný šmrnc.

Levandule pro klidnou noc

Jak již bylo zmíněno, k bylinkám se můžete naklonit i v případě, že vás trápí nespavost nebo neklidné noci. Léky na spaní nejsou zrovna lehce stravitelné, ovšem takový čaj nebo odvar z levandule – to je jiná!

Podobné účinky má například meduňka, ze které se také vaří čaj, který se popíjí před spaním, aby se uklidnil nervový systém, zbavil se člověk stresu a nahromaděného napětí a také velkého neklidu, jehož zdrojem může být cokoliv.

Nápadně zbarvená pampeliška

Zatímco pro některé bylinky musíte jít do přírody, jiné vám rostou na zahradě. U těch druhých nás však nikdy nenapadne, že bychom si je měli posbírat. Například takové hořké pampelišky bereme spíše jako plevel než jako pomoc při nějakých zdravotních problémech a je to poněkud škoda.

Pampelišky totiž obsahují velkou spoustu látek, které pozitivním způsobem ovlivňují funkci žlučníku a jater. Navíc rozpouští ledvinové nebo močové kameny, snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi nebo regulují hladinu krevního cukru.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.