Italská ocel chybí. Strojírenské firmy mají zakázky v ohrožení

Italská ocel chybí. Strojírenské firmy mají zakázky v ohrožení
Italská ocel chybí. Strojírenské firmy mají zakázky v ohrožení

Nový typ koronaviru, který se jako vlna přihnal do celého světa, a to i do České republiky, napáchal řadu škod. Nejen, že řada lidí přišla o práci nebo že se uzavřelo množství obchodů, ale kromě jiného také došlo k problémům v českém strojírenství, kde působí například firma MSC MetPro, a.s., kde materiál prochází řadou procesů, jako je pálení nebo rovnání. V jednu chvilku to vypadalo, že české strojírenství na tom bude lépe než kdy dřív, jelikož asijské zakázky jako zázrakem připutovaly zpátky do Evropy, tedy i do Česka, bohužel vyšlo najevo, že jsme závislí na zahraničí více, než bychom čekali. České strojírenství má nyní velký problém se sháněním oceli, která se pravidelně odebírala z Itálie. 

Dalo by se říct, že české strojírenské firmy jsou aktuálně v ohrožení. Důvodem je právě zmiňovaná italská ocel, kterou není možné dovézt do republiky. Výpadky dodávek italské oceli výrazně zastavily výrobu. 

Evropskému trhu chybí milion tun oceli

Podle posledních údajů chybí evropskému trhu přes milion tun oceli, velkou část chybějící oceli potřebovaly ke svému fungování i české strojírenské podniky, které nyní přemýšlí nad tím, že dojde k uzavření provozů, jelikož chybí vstupní materiál pro výrobu potřebných strojírenských součástek. 

Itálie jako největší výrobce hutních materiálů v celé EU

Itálii zasáhl koronavirus opravdu velmi, o tom není pochyb ani sporu. Není to však problém jenom pro ty, kteří ve zmiňované zemi žijí, je to problém celoevropský, jelikož italské asociace jsou druhým největším výrobcem hutních materiálů v celé Evropské unii. První je Německo, které je však také velmi výrazně zasaženo novým typem onemocnění.

Díky nedostatku materiálů je tedy zjevné, že dojde k výraznému útlumu ve strojírenských sektorech. Zejména pro malé a střední podniky by to mohlo být smrtící.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.