Jak založit akciovou společnost

Jak založit akciovou společnost
Jak založit akciovou společnost

Společnost s ručením omezeným není pro vás tou správnou volbou, a tak přemýšlíte o založení takzvané akciové společnosti? I s tím vám pomůže Vojtěch Pospíšil, spolehlivý a ostřílený advokát, se kterým bude rozjetí vašeho byznysu naprostá hračka. V porovnání se zakládáním s.r.o. je založení akciové společnosti trochu náročnějším a zdlouhavým procesem, který je náročný nejen po stránce času, ale i administrativy. Počítejte tedy s krušnými týdny, během nichž se bude váš plán proměňovat v realitu.

Zajistěte potřebné dokumenty a kontaktujte banku

Ze všeho nejdříve nastupuje na řadu právě ona administrativa, a to v různých formách. Podává se žádost o sepsání notářského zápisu, který něco stojí, ovšem je to základní kámen, který položíte v rámci vzniku akciové společnosti. Poté musíte zajistit další přílohy, které jsou stanovené zákonem a bez kterých nelze a.s. rozjet. 

Přílohy stejně jako příslušné formuláře odevzdáváme na živnostenském úřadě, kde si (opět za poplatek) ohlásíme živnost a následně ji začneme provozovat. V souvislosti s tím je naší povinností kontaktovat banku a zřídit si účet právě pro tuto společnost, na kterém bude od samotného počátku dominovat stanovený kapitál společnosti. Ten je poměrně vysoký, zákonem je stanovený na dva miliony minimálně. 

Splaťte kapitál a ohlaste svou živnost

Aby mohlo dojít ke kompletaci obchodního rejstříku čili abyste jako akciová společnost byli zapsáni v tomto seznamu, musíte mít nejen splacen základní kapitál, ale živnost také ohlášenou. Bez těchto kroků nebudete uznáni jako firma a nebudete tak v obchodním rejstříku zapsáni k požadovanému dni. 

Co dalšího nás čeká?

Pokud dojde k zakomponování společnosti do zmiňovaného obchodního rejstříku čili pokud rejstříkový soud nenajde nikde chybu, ještě se neradujeme, protože máme na seznamu povinností ještě pár položek. Důležité je registrovat svou společnost na finančním úřadě a samozřejmě si založit datovou schránku pro snazší a svižnější komunikaci s úřady.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.