Jak zařídit malý byt

Jak zařídit malý byt
Jak zařídit malý byt

Žijete v malém bytě? To nemusí být nic, za co byste se měli stydět nebo co by vás mělo v životě nějak omezovat. I drobný jednopokojový nebo dvoupokojový byt si můžete zařídit tak, jak je vám příjemné. Dokonce můžete postupovat podle tipů a rad designerů, kteří vám pomůžou byt alespoň opticky zvětšit. 

Na co konkrétně vsadit? Většina bytových designérů tvrdí, že byste při zařizování menší bytové jednotky měli přistupovat ke všemu tak, aby to bylo co nejvíce praktické. Ano, styl má také rozhodující slovo, ale praktičnost by měla být na prvním místě. Vhodné je volit rozkládací nábytek, který je takovým 2v1. Třeba taková rozkládací křesla nebo rozkládací pohovka – to jsou trefy do černého. 

Pozor na výrazné barvy

Před čím byste se měli mít na pozoru jsou výrazné barvy. Ano, vaše budoucí bydlení může mít kontrastní, výraznější prvky, ale hlavní a ty největší plochy by se měly nést spíše v neutrálním duchu. Volte proto správné odstíny, kombinujte je, což je přesně klíč k úspěchu. 

Tmavé barvy, syté barvy stěn spíše pohlcují okolní prostor. Zářivě červená, ohnivě oranžová nebo výrazně žlutá – to nejsou odstíny, které opticky zvýrazní domácnost. Ale taková bílá – to je královna, která dokáže čarovat s prostorem.

Světlo hraje prim

Jak docílit na první pohled větší domácnosti? Vsaďte na světlo. Lidé si neuvědomují, jak moc se zvětšují jejich příbytky, když domů pustí pořádné kvantum světla. Světlo dokáže divy, proto strhněte ze svých garnýží masivní závěsy, které svou robustností do domu nepustí ani paprsek. 

Kromě toho investujte do zrcadel, která vyvěsíte právě naproti oknům. Budou krásně odrážet světlo zvenčí čili se paprsky dostanou i do tmavých koutů domova a hezky je prosvětlí.

Masiv do malých domácnosti nepatří

I když byste si nejraději svou domácnost zahalili do masivu, pokud žijete v menší bytové jednotce upusťte od své představy. Ve vašem případě ji tak úplně nemůžete realizovat, bohužel. Masiv zabírá velké množství místa, navíc ho i po optické stránce hodně bere. Takové lamino, které bude navíc bílé, si však na první pohled tolik prostoru neuzurpuje.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.