Jaká odvětví trpí současnou energetickou krizí?

Jaká odvětví trpí současnou energetickou krizí?
Jaká odvětví trpí současnou energetickou krizí?

Už ať je ta zima za námi – přejí si mnohé společnosti působící na českém, ale také zahraničním trhu. Energetická krize totiž pokračuje a její konec je zatím v nedohlednu. S blížící se recesí se snaží společnosti ušetřit všude, kde se dá, a jednou z možností jsou právě energie. Pojďme se však podívat na to, které konkrétní společnosti na současnou ekonomickou situaci doplácí nejvíce a na kterých se to začíná projevovat nejen po stránce finanční, ale zejména po stránce personální, kdy se například markantně propouští. 

Kovovýroba a strojírenství

Energetická krize samozřejmě dopadla i na kovovýrobu a strojírenství. Největší tahouni naší ekonomiky se sice stále podílí na tom, jak naše ekonomika funguje a díky nim také i nadále funguje, na druhou stranu právě tyto obory jsou energetickou krizí nejvíce postižení. Důvod je prostý – prakticky neustále musí být zapnuté stroje, svítit se čili spotřeba je velká a velmi drahá. 

Právě kovovýroba a strojírenství, odvětví, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovních sil, nyní řeší další propouštění, a to hlavně v souvislosti s očekávajícím příchodem podzimní recese.

Automobilový průmysl

Výrazně postižený aktuální situací je mimo jiné i automobilový průmysl, který stejně jako kovovýroba a strojírenství přistupuje k propouštění zaměstnanců a k podobným krokům. 

V této oblasti se to však začalo hroutit s nedostatkem automobilových čipů, které zkrátka a dobře nejsou a ani dnes není situace o nic lepší. Je nyní otázkou, co přijde na podzim a jestli automobilky ustojí silný nápor linoucí se z mnoha stran. 

Gastronomický průmysl

A samozřejmě nesmíme zapomenout na gastronomický průmysl, kterému se smůla lepí na paty prakticky neustále. A to už od koronavirové pandemie, kdy se muselo zavřít, poté se na mnoha místech musely rapidně snížit ceny, jelikož nápor zahraničních turistů prakticky nebyl. A to nemluvě už o aktuální situaci, která nastala. 

Gastronomický průmysl musel zvyšovat ceny vlivem inflace, do toho drahé energie a šetřící lidé obávající se z toho, co přijde v budoucnu. To nejde příliš do sebe. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.