Jaké potraviny mohou narušit spánek člověka?

Jaké potraviny mohou narušit spánek člověka?
Jaké potraviny mohou narušit spánek člověka?

Spánek je bezesporu velice důležitý. Během něj dochází k celkové regeneraci organismu, tělo si také odpočine a mozek také sníží svou činnost. Bohužel mnozí lidé zapomínají na to, jak moc je spánek pro zdraví důležitý, a tak ho velice často zkracují nebo ho vynechávají úplně, jenom aby došlo k ušetření času. Jenže spánek zvyšuje také produktivitu a efektivitu člověka, tudíž jeho zamezením škodíme jenom sami sobě.  

Zatímco někteří proti spánku užívají nejrůznější energy drinky, někteří možná nevědomky konzumují potraviny, které mohou spánek narušit. Víte, jaké potraviny to dokážou? 

Čokoláda se na dobrou noc nejí 

Rozhodli jste se večer strávit tak, že si pustíte opravdu skvělý film, který si zpříjemníte kouskem čokolády? Pak jste udělali velkou chybu, jelikož právě čokoláda se na dobrou noc nejí. Obsahuje totiž množství kakaa, které sice dodává sladkosti dokonalou chuť, ale na druhou stranu může člověka povzbudit stejně jako káva. Cukr je sice prázdnou kalorií, na druhou stranu opravdu dodává energii.  

Pozor i na některé druhy zeleniny 

I když se tvrdí, že zelenina by se měla jíst odpoledne, jelikož v této části dne se zásadně nejí ovoce, přesto některé druhy zeleniny byste měli vypustit hlavně před spaním. Třeba taková brokolice nebo květák obsahují velkou porci nerozpustné vlákniny, která se hodně dlouho tráví. Pokud nechcete strávit celou noc s bolavým, trávícím žaludkem, raději se zmiňovaným druhům zeleniny vyhněte před spaním.  

Stop alkoholu i kávě 

A samozřejmě nesmíme zapomenout na oblíbené nápoje. Zatímco u kávy je jasné, že se pít před spaním nesmí, pokud tedy nechcete celou noc probdít, v případě alkoholu se mnozí lidé domnívají, že ten před spaním nevadí. Jenže má paradoxně opačný efekt. Bylo prokázané, že právě alkohol narušuje kvalitu spánku a přináší potíže s usínáním. Funguje tedy velice podobně jako zmiňovaná káva. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.