Obsah
Móda se neustále proměňuje. To ale neznamená, že by kvalitní a nadčasové kousky, které vám v šatníku vydrží klidně i deset let, měly stát stranou. Naopak. Mají blízko k udržitelnosti. Je nutné ale oblečení náležitě pečovat, aby bylo stále krásné, hebké a dělalo parádu.
K nezaplacení
Na kašmír se dlouhé roky lidé dívali jako na předražený výstřelek. Dnes už všichni ví, že jde o nadstandardně kvalitní materiál. Vlna z kašmírských koz je známá už více než dva tisíce let, do Evropy se ale tento poklad dostal s velkým zpožděním až na počátku 19. století. Stále ale nešlo o běžně dostupná vlákna. V Asii vše přísně střežili a vývozu do zbytku světa se dlouho bránili. Dnes je situace jiná. Kašmíru je všude dost, je známkou luxusu a nadčasové módy.
Etikety
Není kašmír jako kašmír. Za svetr ze vzácných vláken si pochopitelně připlatíte a pravděpodobně se nedostanete pod částku čtyř tisíc korun. Někteří výrobci ale natahují ceny i u oblečení, které má v sobě zanedbatelný podíl kašmíru pohybující se v rozmezí od pěti do deseti procent. Platíte tak za něco, co nemá ani zdaleka takovou hodnotu nebo kvalitu.
Tři základní pravidla
Kašmír je na tom stejně jako merino a příliš časté praní mu nesvědčí. Neváže na sebe pachy, a tak není nutné prohánět ho pračkou po dvou dnech nošení. Vydrží i několik týdnů beze změny. Výrobky z kašmíru perte výhradně ručně ve studené vodě a místo ždímání si osvojte techniku, kdy ho rozložíte na čistou podložku, zarolujete a jemným promačkáním z něj vytlačíte vodu.
Proces sušení je poměrně zdlouhavý a vyžaduje dostatek místa a vzduchu. Ideálně na čistý ručník položte svetr (nebo jiný kus oblečení) a nechte volně schnout. Vyvarujte se ale silnému proudění vzduchu z radiátoru, sušičce, přímému slunci nebo pověšení na ramínko. Nic z toho kašmíru neprospívá.
Čistý, suchý a voňavý svetr zabalte do uzavíratelného sáčku a umně složený ho uložte do skříně. I tu ale čas od času provětrejte, aby se vlákna kašmíru zmátořila.