Kdy si dát ideálně šálek plný horké kávy?

Kdy si dát ideálně šálek plný horké kávy?
Kdy si dát ideálně šálek plný horké kávy?

Pro mnohé je výběrová káva takovým životabudičem, který zpestřuje naše rána. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jestli ráno ale je tou ideální dobou, kdy si šálek horkého nápoje dopřát? Není lepší s ním počkat například do oběda? Pojďme se podívat na to, kdy je vhodné si šálek horké kávy dát. Výzkumy na to totiž pohlíží jednomyslně. 

Pravidelné pití kávy je zdraví ku prospěchu

Když se ohlédneme do minulosti, zjistíme, že pravidelné konzumování kávy je jenom ku prospěchu. Podle Světové zdravotnické organizace právě káva snižuje riziko rozvoje jaterní choroby, ovšem pozitivně dopadá i na naši psychickou stránku. A to nezáleží na tom, jestli pijeme instantní kávu, překapávanou nebo čerstvě namletou. Všechny mají pozitivní dopad a můžeme si je dopřát.

Jelikož se v ní však nachází i takové látky, které hlavně ve velké míře škodí, měli bychom vědět, kdy si kávu dopřát nebo v jakém maximálním množství. 

Kolik kávy denně pít?

Pojďme se nejdříve podívat na to, kolik kávy denně pít. Je kupříkladu 5 šálků denně v pořádku, nebo je to až příliš mnoho? Podle výzkumů si můžete dopřávat zhruba 3 šálky denně, ovšem více jak 5 šálků je už na škodu. Množství bychom měli redukovat v závislosti na tom, jestli trpíme nebo netrpíme nějakými zdravotními problémy. Pokud máme například problémy se srdcem, kávu bychom měli trochu omezit. 

Kdy kávu pít?

Co se týče času, kdy je nejlepší kávu popíjet, měli bychom se k ní sehnout během dopoledne, ovšem nikoliv po probuzení. V době po probuzení se totiž teprve zvedá hladina stresového hormonu jménem kortizol, který nás k bdělosti a koncentraci nutí. Káva by jeho množství mohla ještě více znásobit, což je efekt, který nemusí být pro člověka únosný. 

Ještě lepší je však kafíčko po příchodu domů z práce, kdy je kortizol o něco nižší. Popíjením kávy v tento čas tak přispíváme všeobecné duševní pohodě.

Jaké jsou výhody konzumace kávy

  • Zlepšuje kognitivní funkce: Kofein obsažený v kávě stimuluje nervovou soustavu a pomáhá zlepšit kognitivní funkce, jako je pozornost, reakční čas a schopnost učit se.
  • Zvyšuje energii a výkonnost: Kofein také zvyšuje hladinu energie a výkonnosti, což může pomoci snížit únavu a zlepšit výkon.
  • Obsahuje řadu živin: Káva obsahuje mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny B2, B3 a B5, mangan, draslík a hořčík.
  • Může pomoci snížit riziko některých chorob: Řada studií naznačuje, že pravidelná konzumace kávy může snížit riziko některých chorob, jako jsou Parkinsonova nemoc, cukrovka 2. typu a některé typy rakoviny.
  • Může pomoci zlepšit náladu: Kofein v kávě také může pomoci zlepšit náladu a snížit riziko deprese.
  • Obsahuje antioxidanty: Káva obsahuje řadu antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.