Kouzlo finančních rezerv aneb jak ušetřit z výplaty a zbytečně neutrácet?

finanční rezervy
finanční rezervy

Finanční rezervu na nečekané výdaje by prý měla mít každá domácnost. Její výše se pohybuje až ve výši 4-6násobku vašeho průměrného příjmu. Kde ale vzít tolik peněz, jak na ni našetřit a jak na rezervu nesáhnout kdykoliv vám dojdou běžné finance?

Rezervy, rezervy, rezervy – jak se naučit je tvořit?

Finanční rezervy jsou synonymem bezpečí a jistoty, že kdykoliv se ve vaší domácnosti něco nečekaného přihodí, můžete do nich sáhnout, aniž byste ohrozili vaši normální existenci. Problém je jejich vytvoření. Na to, jak si v domácnosti vytvořit finanční rezervu existuje spoustu tipů a zaručených způsobů. U všech je důležitá systematičnost a pravidelnost. Odborníci radí začít i od směšně nízké částky, hlavní je zkrátka začít. Odložte si nepotřebných 100, 200, 300 Kč a pokaždé ještě něco navíc přihoďte. Nejdůležitější je naučit se odkládat pravidelně. Časem si prý na to zvyknete a když budete zvyšovat částky, máte z poloviny vyhráno. Klíčové je však odolat pokušení do rezerv sáhnout, je jedno že s tím, že to tam po výplatě opět vrátíte. Jakmile do rezerv sáhnete jednou, bude se to opakovat.

Spořící účet, matrace nebo keramické prasátko?

Jak ale spořit? Nejlepším nástrojem pro pravidelné spoření je spořící účet s výhodným zhodnocením úspor a trvalý příkaz k úhradě nastavený na termín bezprostředně po výplatě. Tak z vaší výplaty pravidelně a celkem bezbolestně odkrojíte určitou část, aniž byste ji pak museli postrádat. Časem ani nebudete vědět, že se vám z účtu strhávají nějaké peníze. Ovšem také není na škodu pořídit si do domácnosti keramické prasátko, do kterého můžete vysypávat všechny drobné mince, které vám v peněžence po celém dni zbudou. Až bude plné, budete se divit, kolik jste byli schopni bezbolestně naspořit. Čím větší keramické prasátko si seženete, tím lepší zájezd si po jeho vysypání budete moci pořídit.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.