Mexiko, jak ho neznáte

Mexiko, jak ho neznáte
Mexiko, jak ho neznáte

Co se vám vybaví, když se řekne Mexiko? Někomu Mayská či Aztécká civilizace, někomu typické sombrero a někomu možná tequilla. Tato země toho ale nabízí mnohem víc. Podívejte se na Mexiko zajímavosti, o kterých jste dost možná neměli ani tušení.

Co (ne)víte o Mexiku?

To, že se jedná o zemi s vysokým počtem obyvatel, je všeobecně známé. Mexiko je dokonce 11. nejlidnatější země na světě. Věděli jste ale, že v zemi existuje 68 úředních jazyků? Většinou se jedná o původní domorodé jazyky, jako je třeba aztéčtina. Nejrozšířenějším jazykem je nicméně španělština.

Mexické bankovky jsou celkem unikátní – hodnota je na nich totiž kromě písmeny znázorněná také Braillovým písmem, aby i nevidomí věděli, jakou bankovkou zrovna platí.

Mexiko má nejvyšší míru obezity na celém světě. Možná k tomu přispívá i fakt, že Mexičané jsou první v žebříčku pití Coca Coly. Průměrný obyvatel zde totiž ročně vypije neuvěřitelných 745 sklenic tohoto nápoje.

S pyramidami si většinou spojujeme Egypt. Ta největší se ale nachází v Mexiku. Jde o pyramidu Cholula, známou též jako Tlachihualtepetl. Skládá se ze šesti na sebe navazujících staveb a byla objevená v roce 1910. Do té doby ji návštěvníci považovali za horu či kopec, jelikož zarostla zelení.

Pryšec nádherný, poinsettia nebo také vánoční hvězda je rostlina s krásně zbarvenými listy, která často zdobí náš domov během Vánoc. Málokdo by ale řekl, že tato rostlinka pochází z Mexika.

Pálivá jídla jsou pro Mexiko typické, Mexičané ale mají i svůj pálivý nápoj. Říká se mu michelada a míchá se z piva, limetkové šťávy a pálivé omáčky. Někteří Mexičané na tento nápoj přísahají jako na nejlepší „vyprošťovák“ po prohýřené noci.

Poznejte Mexiko zblízka

Sepsat všechny zajímavosti o Mexiku by vydalo na celou knihu. Jedna návštěva vydá za víc než tisíc slov a tato země si rozhodně zaslouží prozkoumat blíže. Cestovní kancelář Kudrna nabízí zájezd plný netradičních zážitků, gastronomických objevů a zajímavých informací.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.