Nadčasové stoly a židle do jídelny. Čím vybavit místo, kde láska prochází žaludkem?

Nadčasové stoly a židle do jídelny. Čím vybavit místo, kde láska prochází žaludkem?
Nadčasové stoly a židle do jídelny. Čím vybavit místo, kde láska prochází žaludkem?

Zařizování jídelny by se nemělo podcenit stejně jako zařizování jiných místností v domě. I zde se musíte cítit dobře, i zde by měla kralovat pozitivní atmosféra. Je však pravdou, že jídelna stejně jako jiné pokoje podléhá módním trendům v oblasti bydlení. Abyste nemuseli nejen malovat, ale také rok co rok pořizovat nové vybavení, už od počátku zainvestujte do toho, co se jeví jako nadčasové. Pojďme si říct, jak takový nábytek vybírat.

Nadčasovost nevychází z módy

Už z logiky slova vyplývá, že nadčasové kousky jsou takové, které zkrátka a dobře nevychází z módy. Jsou nestárnoucí. A věřte tomu nebo ne, skutečně se zde najdou jisté moderní jídelní stoly nebo kovové podnože, jimiž můžete zkrášlit i starý kus nábytku ležící na půdě. 

Stůl jako takový je prostor, který sbližuje. Proto jeho výběr nepodceňujte. A židle jsou nedílnou součástí tohoto sbližování. Člověk by na nich měl nejen vydržet sedět klidně i dlouhé hodiny. 

Rozhodující jsou vaše osobní potřeby

Jídelní prostor je jenom jeden. Při jeho zařizování zvažte prakticky všechno, co zvážit lze. Zejména sledujte rozměry místa, kam chcete jídelní stůl společně s židlemi umístit. Vejde se do vytyčeného místa stůl kulatý, čtvercový, oválný, obdélníkový nebo skleněný či dřevěný? Tvar, materiál, styl – kritéria, která se sice mohou řídit módními trendy, ale rozhodující jsou pro ně vaše osobní požadavky. 

Velikost je více než podstatná

Pamatujte na jedno – velikostně musí stůl odpovídat aktuální situaci ve vaší domácnosti. Jste velkou rodinou nebo se v blízké budoucnosti rozrostete o další členy? Nebo žijete jen ve dvou? Či k vám příležitostně přijíždí návštěva, kterou potřebujete někde pohostit?

Kulatý nebo čtvercový – tvar tady najednou nehraje takovou roli. Daleko důležitější je, jakých rozměrů stolík je. Existují samozřejmě rozkládací alternativy, které využijete hlavně během víkendu. Obvykle bývají ze dřeva, které je nestárnoucím materiálem, hodícím se nejen do domácností minimalistických nebo boho, ale také tam, kde převažuje vintage nebo anglický styl.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.