Nástrahy paušální daně

Nástrahy paušální daně
Nástrahy paušální daně

Opakuje se to každý rok. Daňové přiznání a odvody peněz do státní kasy. Nedá se s tím bojovat. Přispívat musíme všichni. Podnikatelé ale mají jednu výhodu. Mohou si zvolit paušál a platit jen předem stanovenou částku. Výhoda nebo past?  

O čem je řeč?  

Paušální daň je jednotná částka, která zahrnuje daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Pro rok 2022 činí částka 5994 korun, ale ještě rok zpátky byla o více než pět set korun nižší. Za prudký nárůst může ekonomická situace a růst cen. I tak je ale paušál, který podnikatelé platí každý měsíc ve stejné výši, nejvýhodnější.  

Velké pozitivum představuje absence administrativy a osvobození od podávání daňového přiznání. Částka je navíc pevná a není třeba odvádět státu vysoké částky závislé na aktuálním výdělku.  

S výdělky opatrně  

Vypadá to lákavě. Bohužel jen pro ty podnikatele, kteří nepřesáhnout jeden milion korun ročně. V dnešní době, kdy platy rostou a s tím i ceny, je takový limit snadno překonatelný. Lidí splňujících tento limit tak pochopitelně ubývá. Vláda ale dlouhodobě uvažuje o tom, že částku zdvojnásobí, čímž by se možnost paušální daně opět otevřela pro velkou část podnikatelů. Nejde ale o úpravu zákona na mávnutí proutku. Pokud by se začalo jednat teď, tak tak by se úprava stihla zpracovat od začátku následujícího roku.  

Komplikace na obzoru  

Není možné, aby něco klapalo jako hodinky a neobjevily se trable. I paušální daň má svá omezení. Vzhledem k tomu, že podnikatel nepodává daňové přiznání, dělají banky při schvalování úvěrů nebo hypoték cavyky. Bude nutné doložit příjmy jinak. V ideálním případě posledním přiznáním, které bude zřejmě staré i několik let. A nekonečnými výpisy z účtu a daňovými evidencemi, kde pracovníci nahlédnou hluboko do rodinného a pracovního rozpočtu.  

Banky paušálním daním příliš nefandí a tento způsob odvodů nepodporují. Z paušální daně je pochopitelně možné vystoupit, vždy měsíc zpětně. Jen je třeba informovat správce daně a okamžitě začít platit úměrně svým výdělkům. Po podání dalšího přiznání snad budou banky smířlivější.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 353 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.