Ostružiny jako černý zázrak. Jak pomáhají?

Ostružiny jako černý zázrak. Jak pomáhají?
Ostružiny jako černý zázrak. Jak pomáhají?

Nejeden odborník na zdravou výživu se shoduje na tom, že bychom měli více konzumovat ovoce a taky zeleninu. Zatímco zeleninu bychom měli konzumovat spíše v odpoledních hodinách, ovoce bychom měli jíst ideálně dopoledne. Jenže mnozí lidé si pod pojmem ovoce představí banány, jahody a také nektarinky. Málokdo si vzpomene na černý zázrak jménem ostružina, který takřka každému roste na zahradě.  

Ostružiny jsou bohužel velice často opomíjené, což je velká škoda. Jejich účinky na zdraví jsou naprosto fenomenální, je tedy opravdu velká škoda, že je více nekonzumujeme. I letos v létě většina ostružin opadala a uhnila, využil se jen zlomek toho, co lidé vypěstovali. Příští rok si však dejte nějaké ostružiny zamrazit, abyste je mohli jíst i v zimě. Mají opravdu zázračné účinky na lidské zdraví, ostatně přesvědčte se sami.  

Jak ostružiny pomáhají? 

Ostružiny jsou zdravé po vícero směrech. Například pomáhají proti stárnutí, kromě toho udržují imunitní systém ve skvělé formě, což se hodí po celý rok. Navíc působí i proti průjmu a ulevují od žaludečních problémů. Kromě toho urychlují hojení ran a zaženou rýmu, nachlazení a mimo jiné i angínu nebo kašel.  

Ostružiny pomáhají i při křečových žílách, bojují proti menstruačním bolestem a kromě toho zvyšují prokrvení při poruchách erekce.  

Co v sobě ostružiny schovávají? 

Nabízí se také otázka, co všechno v sobě ostružiny ukrývají. Ostružiny v sobě ukrývají celou řadu tělu prospěšných vitaminů a taky minerálů. Obsahují vitamin C, také vitamin skupiny B a mimo jiné i hořčík, fosfor, také vápník a kyselinu listovou. Obsahují i karoten a draslík.  

U ostružin je zajímavá jedna věc, a sice čím více sytější barvu mají, tím více prospěšných látek obsahují. Kromě toho je taky velice zajímavé to, že jsou u ostružiny zdravé i listy. Odvar z listů dokáže léčit průjem, také záněty, dokonce pomáhají při krvácení v trávicím nebo močovém ústrojí. Ulevují od aftů (když se odvar kloktá), také od zánětů v krku a ústech.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.