Po stopách české historie. Místa, která jsou pro nás významná

Po stopách české historie. Místa, která jsou pro nás významná

Česká republika nabízí mnoho krásných míst, které jednoznačně stojí za vidění a navštívení. Bohužel se většina lidí uchyluje k typickým pamětihodnostem, pokud tedy vůbec vyráží za nějakými hezkými přírodními úkazy. Pokud vás turistika víc, než zajímá a chcete projít místa, která se významným způsobem zapsala do české historie, zmíníme několik míst, jež mohou vyplnit vaše víkendy. 

Vzhůru na horu Říp 

To je ta země zaslíbená! Přesně to podle pověsti řekl praotec Čech, který vystoupal na horu Říp. Jestli to tak opravdu bylo nebo jestli se jedná o pouhou pověru, to říct nyní nelze stoprocentně, v každém případě právě tato hora (která reálně velkou horou není) se zapsala do české historie. A navštívit ji jednoznačně stojí za to, nemyslíte? 

Jak už bylo zmíněno, nejedná se o žádný vysoký vrchol. Vyhlídka je umístěná nahoře, ve zhruba 461 metrech. Na úpatí hory se dále nachází i rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha. U ní se také koná každoročně pouť. 

Po stopách krvavých událostí 

Pokud vás však zajímají spíše krvavější události českých dějin, vaše kroky budou směřovat spíše na Šumpersko, kde se odehrávalo například velmi slavné drama Kladivo na čarodějnice. Podle všeho právě zde sadistický inkvizitor v sedmnáctém století vedl ony procesy, které se nevalně zapsaly do naší historie.  

Po stopách obávaných čarodějnických procesů se můžete vydat i do Expozice čarodějnických procesů ve sklepení Geschaderova domu. 

Jako sedláci u Chlumce 

Zajímá vás spíše válečná tematika? Pak možná znáte úsloví: „jako sedláci u Chlumce”. Právě do Chlumce nad Cidlinou se můžete vydat, nachází se zde socha rolníka v nadživotní velikosti. Má být upomínkou na selské povstání, ke kterému zde došlo v roce 1775. Místní sedláci se postavili proti vrchnosti a volali po zrušení takzvané neúměrné roboty. I když jejich snaha neskončila valně, ovšem přispěli velkou měrou ke zrušení nevolnictví. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.