Podlahy vybírejte důsledně

Výběr podlahy
Výběr podlahy

Základem každého interiéru je kvalitní a samozřejmě odolná podlaha. Ovšem co místnost, to jiná podlaha. Neprohlupte při výběru, podlaha je investice. Jaká se hodí do koupelny, kuchyně, a která do pokojíku?

Důležité je zvolit takovou, která odolá veškerým negativním vlivům, jež by ji mohly poškodit. V dětském pokoji logicky zvolíte odolnější podlahu než v obývacím pokoji. Vysoká odolnost, praktičnost a životnost jsou tedy zásadní vlastnosti, na které se musíte zaměřit. Vzhled a cenu řešte posléze.

Dřevo

Typy dřeva se odlišují svým vzhledem, tvrdostí a schopností absolvovat vlhkost. Nevýhodou některých dřevěných podlah je, že jsou náchylné k opotřebení a deformaci. Jejich odolnost můžeme zlepšit impregnací či speciálními přípravky proti plísním. Existuje spoustu olejů, vosků a laků, které obnovují původní efekt podlahy.

Udržování dřeva je tedy náročné, ovšem k pozitivům dřevěných podlah patří tepelná a zvuková izolace, vhodné jsou tedy do všech místností v domě. Oblíbená jsou exotická dřeva jako bambus a teak, která se dnes často objevují i v koupelnách.

Vinyl

Vinyl je už několik let jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Vinylové podlahy jsou totiž velice pružné, snadno se tedy pokládají. K jejich vlastnostem patří také vysoká odolnost a jejich údržba je nenáročná. Prodejci podlahových krytin nabízí jejich obrovský výběr.

K výhodám vinylu patří i jeho přijatelná cena a vzhled, který utváří pocit, že je váš pokoj teplejší a útulnější. Vinyl je také odolný proti slunečnímu záření, hodí se tak do velice prosvětlených místností.

Laminát

Laminátové podlahy jsou odolné vůči poškrábáním a nárazům. Mají dlouhodobou záruku až 25 let, a i proto jsou u lidí tak oblíbené. Díky takovéto odolnosti se hodí do intenzivně využívaných prostor. Jsou navíc žáruvzdorné a antistatické, ovšem materiál také disponuje vyšší citlivostí na vlhkost, je proto důležité dávat si pozor při manipulaci s vodou.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.