Pokojovky pro začátečníky. Co konkrétně pěstovat?

Pokojovky pro začátečníky. Co konkrétně pěstovat?
Pokojovky pro začátečníky. Co konkrétně pěstovat?

Aby domácnost zela útulností a příjemností, je důležité pěstovat pokojové rostliny. Pokud ale patříte k začátečníkům, vaše otázka zní jasně – o jaké se dokážu starat i bez potřebných zkušeností? Takzvané pokojovky pro začátečníky lze specifikovat jednoduše – nevyžadují příliš mnoho péče, většinou jim stačí, když je jednou za čas zalijete. Jaké konkrétní umí žít takovým bezstarostným životem? 

Zelenec bez speciálních nároků 

Pokud bychom měli zmínit rostlinu, která opravdu nemá žádné speciální nároky na péči, zmíníme zelenec. Tato moc dobře známá, roztřepená rostlina je určená nejen začátečníkům, ostatně právě oni si přijdou na své. Své místo si najde i v domácnosti s mazlíčky, jelikož není jedovatá na rozdíl od ostatních pokojových rostlin.  

Zelenec také hravě zvládá různé ovzduší. S pravidelnou zálivkou dokáže přežít i v suchém bytě, kam věčně nesvítí sluníčko.  

Zamiokulkas do rohů místností 

Vedle zelence patří mezi nenáročné pokojové rostliny i zamiokulkas. Jedná se o nenáročnou rostlinu, kterou byste ve volné přírodě našli například na Madagaskaru. Je možné ji umístit prakticky kamkoliv do bytu nebo do kanceláře, dokonce hezky roste i v rozích místností.  

Co je pro pěstitele klíčové vědět a znát, tak že nevyžaduje příliš mnoho světla. I proto se hodí do koupelen, kam většinou moc nezasvítí. Ke svému spokojenému životu potřebuje pouze vydatnou zálivku.  

Voskovka na okenní parapety 

Pokud chcete něčím vyzdobit své okenní parapety, za zvážení stojí voskovka. Tato rostlina, jejíž listy vypadají jako z vosku dokáže opravdu překvapit. A i když toho k životu potřebuje opravdu málo, dokáže vydržet i několik desítek let.  

Mluvíme o sukulentní rostlině čili je v její povaze vydržet, i když je její půda nějakou dobu vyschlá. Samozřejmě to takto nenechávejte dlouho, ale když se stane, že ji zapomenete zalít, zpravidla přežije. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.