Potřebujete si půjčit? Poradíme, kdy se obrátit na rodinu a kdy na banku

Vhodné půjčky
Vhodné půjčky

Každý se může dostat do tíživé finanční situace. Někdo přijde o práci, jiní zase zdědí dluhy po svých právě zesnulých rodičích nebo manželovi či manželce. Někdo však potřebuje peníze jen na opravdu svého domu nebo na koupi nového elektrospotřebiče, na který mu bohužel nevychází našetřená finanční rezerva. Existuje zkrátka mnoho situací, v nichž potřebujeme peníze. Otázkou je, jak takové peníze získat či kde o ně zažádat.

Jak jsme zmínili, bez peněz či bez dostatku peněz se může octnout každý z nás. Je mnoho situací, v nichž se peníze potřebují rychle sehnat. Otázkou ale je, jestli se máme obrátit na rodiče nebo případně na banku, která se ale označuje až za to poslední možné řešení. Jak to tedy je? Máme se na banku obrátit či je lepší, když poprosíme rodinu, která si nebude účtovat nic navíc.

Vždy záleží na vztazích a na požadované sumě peněz

Když si potřebujete půjčit, obrátit byste se měli ze všeho nejdříve na rodinu. V současné době je právě rodina to, co vám nikdy nenaúčtuje úroky. Jenže samozřejmě i v tomto případě hrají důležitou roli jisté faktory. A sice vztahy a také to, kolik si potřebujete půjčit. Nejdůležitější jsou vztahy. Pokud jsou v rodině špatné vztahy, je jasné, že k půjčce nikdy nedojde, i kdybyste si o půjčku zažádali. Jestli jsou ale vztahy dobré, pak nic nepřekáží v tom, abyste si od rodiny půjčili. A v této situaci přichází na řadu výše půjčky. Pokud si potřebujete půjčit několik stovek tisíc korun, je pochopitelné, že takovou sumou nebudete chtít zatěžovat své rodiče. A v této situaci přichází čas na banku.

Když jsou vztahy špatné nebo suma příliš vysoká

Banka je tu v případě, že si potřebujete půjčit částku, která by vaši rodinu mohla zruinovat či dostat do tíživé finanční situace. Když se rozhodnete pro výši půjčky, která je opravdu velmi vysoká, je třeba zavítat do banky. Ani nebankovní instituce vám nepůjčí několik stovek tisíc korun. Umí půjčit jenom několik desítek tisíc, tedy tolik, kolik by vám mohli rodiče půjčit, ale nepůjčí, protože vzájemné vztahy nepatří k nejlepším.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.