Rozhodli jste se postavit dřevostavbu? Na jaké věci si dát pozor?

Rozhodli jste se postavit dřevostavbu? Na jaké věci si dát pozor?
Rozhodli jste se postavit dřevostavbu? Na jaké věci si dát pozor?

Dřevo je velmi dobrým stavebním materiálem a pro stavbu domů se používá čím dál častěji. Je mnohem lepším izolantem než například cihly, takže v zimě zadržuje teplo a v létě zase chlad v interiéru. Proto dokáže ušetřit peníze vydané za energii. Stavba dřevostavby je ekologičtější, protože se u ní spotřebuje mnohem menší množství vody. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že stavba je rychlejší a také levnější než v případě zděných domů. Staví se totiž s prefabrikovaných dílů, jejichž výhodou je dále to, že byly vyráběny v uzavřené hale, a proto nebyly vystaveny vlivům počasí. 

Sklon střechy 

Existuje několik typů střechy, které si můžete zvolit: sedlová, pultová, plochá či valbová. S výjimkou ploché střechy si můžete zvolit, jaká se vám bude líbit. Důležité je zjistit si na obci, zda nemá v regulích požadavek na střechy (může například požadovat určitý sklon nebo dokonce barvu krytiny). Plochá střecha se u dřevostaveb nepoužívá, protože zde hrozí vyšší riziko průniku vody a přehřívání. 

Zhotovitel domu 

Jestliže si volíte firmu, která vám dřevostavbu bude provádět, buďte velmi opatrní. Stavění tohoto typu domů je u nás poměrně novinkou, proto se na trhu pohybuje velké množství nezkušených firem. Při výběru se zaměřte zejména na historii firmy (jak dlouho je na trhu a kolik má spokojených zákazníků). Jděte na nezávislá fóra, ve kterých hodnotí zhotovitelé dřevostavby. Zaměřte se také na to, aby váš zhotovitel disponoval certifikáty. Mohou to být například certifikáty na statiku, odolnost, akustiku a další. Pokud vámi vybraný zhotovitel vlastní Dokument národní kvality, jásejte. Je to jeden z nejkvalitnějších certifikátů, které mohl získat. 

Základová deska 

Dejte si pozor, zda vámi vybraný zhotovitel má v ceně domu zahrnutou základovou desku. Pokud ne, může se její výroba pořádně prodražit (cena se obvykle pohybuje okolo 3 000 Kč/m2). Proto se spousta zákazníků raději rozhodne vyrobit si základovou desku svépomocí, obvykle do vychází o více než polovinu levněji. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 353 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.