Různá rozložení kuchyně: volit už nemusíte klasické U nebo L

Různá rozložení kuchyně: volit už nemusíte klasické U nebo L
Různá rozložení kuchyně: volit už nemusíte klasické U nebo L

Rekonstrukce bytů může začít právě modernizací kuchyně! V současné době už je opravdu z čeho vybírat, takže si můžete vymyslet spoustu nejrůznějších detailů a provedení. Jedním ze základů, které budete volit, je rozložení vaší kuchyně. To se označuje různými písmeny (U, L, G…), protože to usnadňuje představu o tom, jak budou jednotlivé skříňky umístěny. Zde je krátký přehled toho, co můžete mít.

„U“

Kuchyně ve tvaru U jsou vůbec nejrozšířenější. Nabízí dostatek úložného prostoru, avšak hodí se spíše do větších kuchyní. K dispozici máte tři stěny skříněk. Prostor, který tato kuchyně nabízí je velmi efektivní.

„G“

Nejenom kuchyně na míru, ale i ty klasické jsou nabízeny ve tvaru písmene G. Pracovní prostor je stejný jako u písmene U. Kuchyně ve tvaru písmene G nabízí ale ještě jednu (čtvrtou) stěnu, popřípadě poloostrov. Ten se využívá jako prostor pro jídlo, popřípadě jako další skříňka navíc. Jsou ideální do větších kuchyní.

„L“

Opět se jedná o velmi oblíbenou variantu, která se hodí snad do každé kuchyně. Skvěle funguje zejména v menších kuchyních. Pracovní prostor je velmi efektivní, i když někomu se může zdát, že prostor je příliš otevřený.

Dvě paralelní stěny

Tento způsob uspořádání kuchyně se dnes již téměř nepoužívá. Bývala ale velmi využívána v dobách minulých. V současné době je nahrazena kuchyní „U“. Pohyb mezi jednotlivými paralelními stěnami nebývá příliš efektivní a plynulý (závisí ale také na samotné vzdálenosti jednotlivých stěn).

Kuchyňský ostrůvek

Další možností, jak rozšířit svou kuchyni je použít kuchyňský ostrůvek. I ten je velice oblíbený, a to nejenom k jídlu. V moderních kuchyních jsou na něj instalovány i varné desky či jiné spotřebiče. Ostrůvky určené k sezení vyžadují dostatek prostoru ve svém okolí, takže se hodí spíše do větších místností. Ideální kuchyňský ostrůvek bude vycentrován v krokové vzdálenosti od sporáku, dřezu a lednice.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.