Stravovací pravidla v rámci diety po odstranění žlučníku

Stravovací pravidla v rámci diety po odstranění žlučníku
Stravovací pravidla v rámci diety po odstranění žlučníku

Po nejedné operaci nastupuje do hry dieta (nebo alespoň menší upravení stravování). Zatímco po operaci slinivky se tato dieta může protáhnout až na jeden dlouhý rok, v případě odstranění žlučníku je doba trochu jiná, stejně tak jsou jiná stravovací pravidla, kterými se v rámci diety řídit. Pojďme však upustit od slinivky a zaměřme se na žlučník. Jak tedy probíhá dieta po operaci a čím se řídit? 

Káva je bohužel tabu, stejně tak silný čaj 

Dieta po odstranění žlučníku má svá jasně daná pravidla. Kupříkladu se musí upustit od pití kávy a obecně kofeinových nápojů, jež mají tendenci stimulovat kontrakce žlučových cest. To má neblahý vliv na játra. Bohužel podobného efektu se docílí i při konzumaci opravdu silného čaje.  

Místo těchto nápojů si dopřejte minerální vodu, která má alkalickou kompozici. V těchto druzích nápojů se totiž nachází velké množství hořčíku, který zabraňuje stagnaci žlučníku. 

Jezte tuky, ale s mírou 

Do svého jídelníčku zakomponujte tuky, ale spíše ty zdravého charakteru. Ano, jsou tuky a tuky. Zatímco jedny negativním způsobem ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi, druhé jsou spíše ku prospěchu a stimulují tvorbu nových žlučníkových kamenů.  

Zdravé tuky najdete kupříkladu v semínkách (slunečnicových, lněných nebo dýňových) nebo v různých druzích ořechů. 

Nevyhýbejte se alkoholu a pijte vodu 

I když jsou kofeinové nápoje tabu, alkohol si v jisté míře dopřát můžete. I když játra nebudou zrovna radostí bez sebe, bylo prokázané, že alkohol snižuje riziko tvorby žlučníkových kamenů. Aby však i játra byla aspoň trochu spokojená, protkávejte to s vodou.  

Je opravdu klíčové i při dietě po odstranění žlučníku dodržovat pitný režim. Dostatečné množství vody v těle totiž snižuje hustotu žluči.  

Kromě toho si také: 

  • Hlídejte svou váhu.  
  • Nedělejte velkou přestávku mezi jídly.  
  • Nehladovějte.  
Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.