Světelný kořen jako potravina budoucnosti

Světelný kořen jako potravina budoucnosti
Světelný kořen jako potravina budoucnosti

Léčí, omlazuje, dodává energii. Světelný kořen je zajímavou rostlinou, která se stále často skloňuje jako superpotravina budoucnosti. Je na čase, abychom si jej vysadili i u nás na zahradě. Jak na to?  

Dlouhá cesta do Evropy 

Zatímco v Číně se světelný kořen pěstuje již hodnou řádku let, do Evropy zavítal teprve relativně nedávno. Ze svých cest si jej přivezli objevitelé Asie někdy před sto lety a v Německu jej začal pěstovat Robert Steiner.  

Právě tento muž je považován za průkopníka nauky o této plodině na našem kontinentu. Učil lidi, jak mají světelný kořen pěstovat a jak jej sklízet.  

Plodina sama o sobě se nazývá jam čínský a naleznete ji i pod dalšími názvy. Často se používá pojem yam, shan yao, nebo prostě čínský světelný kořen. Tato plodina náleží do čeledi Dioscoreaceae, kde se sdružuje na 650 druhů rostlin.  

Tolik živin na jednom místě 

Světelný kořen vás uchvátí svými vlastnostmi. Podle tradiční medicíny totiž dokáže omlazovat, a to díky silnému zastoupení prospěšných látek. Křemík, který je v rostlině obsazen, je vhodný pro přímé vstřebání pro člověka. Kořen má pozitivní vliv na šedou kůru mozkovou. Kromě toho je kořen plný energie. Tato plodina je hojně využívaná lidmi, kteří přecházejí na pránickou výživu.  

Kořen je bohatý na škroby, tuky a bílkoviny, ale také saponiny, vitamíny a stopové prvky. Složení světelného kořene posiluje funkci ledvin a sleziny, zkrášluje ale také pleť a působí jako výživa pro vlasy. Nálev z listů posiluje nervovou soustavu a léčí kašel nebo astma. Pomáhá také při léčbě cukrovky.  

Pěstuje se v bedně 

Abyste následně nemuseli rozkopat celou zahradu, pěstujte světelný kořen v bedně, která bude i metr vysoká. Následně stačí vyjmout postranici a sklízet. Do většiny prostoru bedny vložte křemičitý písek, až nahoru dejte trochu slámy a asi pět centimetrů zeminy. Kdybyste pěstovali rostlinu v zemi, kořen bude příliš úzký.  

Světelný kořen vám poskytne živiny na dlouhé období zimy. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.