Už nyní připravte svou pleť na sluníčko. Doplňte kolagen

Už nyní připravte svou pleť na sluníčko. Doplňte kolagen
Už nyní připravte svou pleť na sluníčko. Doplňte kolagen

I když to zatím venku tak nevypadá, už se k nám opět blíží slunné dny, které nás budou dobíjet pozitivní energií. Zanedlouho začne období, kdy budeme jen tak chodit po náplavce či kdy se začneme intenzivně opalovat, abychom získali svůdnou bronzovou pokožku. V souvislosti s přicházejícími slunnými dny je však třeba upozornit na to, že ve svém těle nesmíte postrádat jednu velice důležitou a nepostradatelnou bílkovinu. Tou je kolagen, který stojí za pružností naší pokožky a který se bohužel po pětadvacátém až třicátém roce života z těla vytrácí. 

Možná si říkáte, že kolagen je bílkovina, kterou jste nikdy neregistrovali, a tak ji vlastně ani nepotřebujete. Jenže pravda je jinde. Kolagen jako takový potřebujete, o tom není pochyb ani sporu. Stojí za pružností pokožky čili bez něj jsou vrásky viditelnější a vlasy či nehty v daleko horším stavu. Kromě jiného může kolagen pomoct při výskytu pigmentových skvrn, respektive jim mnohdy dokáže i zabránit při častém slunění se. 

Pigmentové skvrny jako nejčastější problém při opalování

Pokud jste se minimálně jednou v životě opalovali, a to dlouhodobě a intenzivně, určitě jste se již setkali s pigmentovými skvrnami. Pigmentové skvrny vznikají nadměrnou produkcí kožního pigmentu, takzvaného melaninu, a jsou bohužel strašákem ve skříních nejedné ženy. 

Kolagen čili také bílkovina mládí, jak se kolagenu přezdívá, může s pigmentovými skvrnami opravdu velmi pomoct. Funguje nejen jako prevence, ale kromě toho také zesvětlí již existující skvrny. 

Kolagen a pozitivní účinky na kůži

Jak ale bylo zmíněno, pigmentové skvrny nejsou to jediné, čemu může kolagen zabránit či s čím může pomoct. Jedná se o bílkovinu mající na starosti pružnost pokožky, a tak při jejím opětovaném doplnění začnete úspěšně bojovat s kruhy pod očima, s vráskami, také s bolavými klouby nebo podpoříte růst vlasů a zamezíte lámání nehtů. Novinkou jsou kolagenové koktejly, které kromě kolagenu obsahují řadu dalších účinných látek od kyseliny hyaluronové až po třeba zinek. Navíc se nachází i veganské verze.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 370 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.