Užitečná pravidla zdravého stravování

pravidla zdravého stravování
pravidla zdravého stravování

Jezte skutečné jídlo, žádné průmyslově zpracované polotovary plné chemie. Omezte rafinované cukry a bílou mouku, ztužené tuky a moderních pochutin. Čerpejte své pohonné hmoty z přírody. Jezte co nejvíce živé jídlo, které se přirozeně rychle kazí. Zvykněte si na nepasterizované mléko, vynechte chemické emulgátory, stabilizátory, aromata, konzervanty, stabilizátory a další chemikálie. Jezte jednoduché jídlo, které neobsahuje více jak 5 složek. Čím více ingrediencí vaše balené potraviny obsahují, tím více jsou průmyslově zpracovány. Jezte nejraději rostlinné potraviny, které našemu tělu prospívají. Snižte nadměrnou spotřebu masa, ale dbejte na vysoký podíl bílkovin a určitě přidejte hlavně luštěniny a zelené zeleniny.

Domácí strav nade vše

 Jezte doma připravené jídlo a nestravujte se v levných restauracích a fast foodech. Dbejte na kvalitu a nedejte na kvantitu, jezte méně. Využijte nabídky ověřených biofarem, vlastní zahrádky a vlastnoručně uvařené jídlo. Jezte střídmě a vše si vychutnejte. Strava má být pestrá, proto dbejte na komplexní výběr potravin. Stravujte se pravidelně a dejte i jídlu určitý řád a pořádek, dostaví se pak pocit harmonie. Jezte vždy pomalu, s požitkem z jídla a pak se dostaví dříve pocit sytosti. Sníte mnohem méně a budete se cítit lépe. Vyvarujte se extrémů, a pokud občas porušíte zásady zdravé životosprávy, zdravý organismus si to dokáže vykompenzovat.

Snídaně je základ

Nezapomeňte snídat a rozjeďte metabolismus co nejdříve. Tak totiž funguje zažívání. Ideálním pokrmem k snídani je obilná kaše se skořicí, nebo jahelná, ovesná, kukuřičná, rýžová či pohanková s kousky ovoce. K obědu pomohou i teplé polévky. Takzvané potraviny, které přinášejí vlhko a chlad jsou jogurty, sýry, syrové ovoce, zelenina, ovocné i zeleninové džusy a zelený čaj. Nechte si je na později. Naopak potraviny přinášející oheň jsou černá káva a alkohol. Ty také ke snídani nepatří. Mají na naše zažívání během dne a celkový chod organismu ne moc dobrý vliv. Nastartujte zažívání vlažnou vodou s citronem a výše zmíněnou kaší nebo kvalitní libovou bílkovinou a sacharidy a tělo vám za to poděkuje.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 108 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání