Užitečné tipy, jak odstranit skvrny z koberce

Užitečné tipy, jak odstranit skvrny z koberce
Užitečné tipy, jak odstranit skvrny z koberce

Někdy se to prostě stane, i když se snažíte. Dítě na koberec vylije trochu pití, kamarádi víno, pes si zde přinese zašpiněnou hračku. A je to. Skvrna na koberci je na světě. Jak na její odstranění, aby vás to nestalo nervy?  

Rychle povolejte čistič 

Odstraňovač skvrn se hodí mít po ruce stále. Čisticí přípravky pravidelně kontrolujte a zjistěte, zda již nedocházejí. V případě potřeby je ihned povoláte do práce. Odolné skvrny na koberci snadno odstraníte, aniž byste museli jeho povrch dřít nebo ohrozit jeho barevnou stálost. Čistič se hodí mít ve výbavě stále.  

Babské rady: Ocet, jedlá soda a voda 

Smíchejte jeden díl vody, jeden díl octa a lžíci jedlé sody. Celý roztok rozprostřete na znečištěném koberci a nechejte jej chvíli působit. Poté se snažte nečistoty odstranit pomocí houbičky.  

Ještě jeden postup můžete vyzkoušet. Nečistotu nejprve posypejte jedlou sodou. Následně na ni nastříkejte směs vody a octa. Nechejte působit dvě hodiny, poté kartáčem vpravte do koberce. A počkejte ještě čtvrt hodiny. Následně vše vyluxujte silným vysavačem.  

Co na kávu a čaj 

Stala se nehoda a na váš koberec se vylil čaj nebo káva? Mokrou skvrnu odstraníte pomocí teplé vody. Když ale přicházíte pozdě a skvrna již zaschnula, budete potřebovat také čisticí benzin. Pro skvrny od kávy můžete ještě vyzkoušet alkohol a bílý ocet. Všechny tyto postupy ale mohou mít negativní vliv na barevnou stálost koberce. Profesionální čistič je zde skutečně lepší volbou.  

Mastné skvrny 

Na mastné skvrny se dříve používala mouka. Do té tuk vsáknul a poté se vyčistil pomocí prostředku na nádobí a vody. Jedná se o zažitý postup, který můžete vyzkoušet, když doma nemáte kvalitní prostředek na čištění koberců.  

Vyčistěte koberec od různých druhů nečistot. Můžete použít univerzální čistič, nebo se spolehnout na babské rady.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 360 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.