Vše o červené řepě 

Vše o červené řepě
Vše o červené řepě

Kdo by řepu neznal? Sytě červená kořenová zelenina, o které dokonce vypráví jedna pohádka, kterou si jistě z dětství pamatujete. Najde všestranné využití v kuchyni, dokonce i léčí. Pojďme se tedy společně na její účinky podívat! 

O červené řepě 

Jak řepa vypadá asi popisovat nemusíme. Zajímavé je ale její složení. O řepě je známo, že má v sobě velmi málo kalorií, obsahuje však mnoho tělu prospěšných látek a živin. Bohatá je na vitamín C, vápník, železo, beta-karoten, hořčík, draslík či fosfor. Za její sytě červenou barvu mohou barviva, tedy pigmenty, které jsou pro tělo prospěšné. Jedná se o poměrně sladkou zeleninu, obsahuje nemalý podíl přírodního cukru, a tak by její nadměrná konzumace mohla zavařit diabetikům. Dále obsahuje kyselinou šťavelovou, která dráždí močové cesty. Řepa tak nebude vhodnou potravinou pro lidi trpící na močové kameny. 

Účinky řepy na zdraví člověka 

Červená řepa by údajně měla snižovat krevní tlak. Zde je dobré podotknout, že lepší účinky má řepa v syrovém stavu než uvařeném. Má řadu protizánětlivých účinkům a pomůže vám v boji s chronickými záněty. Řepa také obsahuje vlákninu, a tak pozitivně působí na trávicí trakt a trávení. Snižuje i riziko vzniku chronických onemocnění a může působit protinádorově. Červená řepa také údajně pomáhá zlepšovat průtok krve mozkem, čímž snižuje riziko demence. Jistě se rychle stane vaším oblíbencem, pokud se snažíte zhubnout. Obsahuje totiž velmi málo kalorií a zároveň hodně vody. 

Konzumace červené řepy 

Polévky, pomazánky, saláty – z řepy můžete připravit téměř vše. Můžete ji konzumovat v syrovém stavu nebo uvařenou. Ze syrové řepy si můžete doma připravit například šťávu. Pokud vám samotná řepa není po chuti, můžete ji smíchat s chuťově výraznějším ovocem (jablko, citrón, pomeranč) nebo zeleninou. K hlavním chodům můžete přidat i nakládanou červenou řepu, která má velmi výraznou chuť. Řepu můžete přidat i do vašich osvědčených jídel, výborná je například v bramborácích. Fantazii se zkrátka meze nekladou. I vy si jistě najdete ten správný recept s červenou řepou a vaše chuťové buňky zajásají. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.