Bez autopojištění na silnici nevyrážejte

Mít vlastní vůz je radost i starost zároveň. Můžeme se díky němu přemístit docela pohodlně z bodu A do bodu B, převezeme nákup, dovezeme i to, co bychom v rukou neunesli. Jenže mít auto neznamená jenom jezdit, s jeho vlastnictvím jsou spojené i povinnosti, kromě tankování a přezouvání pneumatik i sjednání pojištění.

Jaké autopojištění musí každé vozidlo mít?

Auto nesmí na silnici bez povinného ručení, které vás jako majitele chrání před důsledky škod, které provozem vozidla můžete způsobit někomu jinému. Je jedno, zda jde o škody na zdraví, životě či majetku. Nevztahuje se ale na škody, které vzniknou na vašem vozidle.

Na co si dát při jeho sjednání pozor?

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikace, jeho sjednání ukládá zákon. I proto se někdy označuje jako zákonné pojištění vozidla. To tak trochu svádí k tomu, abychom si mysleli, že při jeho sjednání není co řešit, prostě ho uzavřeme a hotovo.

Tak jednoduché to ale není, i při sjednání povinného pojištění je třeba si pohlídat základní parametry, aby se nestalo, že pojišťovna nebude plnit vůbec nebo jen částečně.

Pozor si dejte na výši sjednaných limitů

Tím nejdůležitějším parametrem při sjednání povinného ručení je nastavení pojistných limitů, pod kterými se ukrývá maximální částka, kterou pojišťovna v případě pojistné události poškozenému vyplatí. Za naprosté minimum se považuje 35 milionů korun, jak ale jde čas, doporučená částka roste. Kdo chce být dobře chráněný a nebát se, že bude muset z vlastní kapsy doplatit třeba i miliony, ten by si měl nastavit pojistné limity i ve výši 50, 70, 100 nebo i víc milionů korun.

Víte, že od nastavení pojistných limitů se sice odvíjí i cena pojistného, rozhodně se na nich ale nevyplácí šetřit? Výše pojistného závisí i na dalších parametrech, třeba na počtu sedadel ve vozidle, bonusových měsících, výkonu motoru, adrese, kde bydlíte, vašem věku apod.

Zajímejte se o výluky z pojištění

Jak už to u pojištění bývá, i v případě povinného ručení existují výluky z pojištění, tedy situace, kdy pojišťovna plnit nebude. Každá pojišťovna si je stanoví podle sebe, ale v něčem se přece jenom shodnou. Pojišťovny neplní, když k nehodě dojde pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, když dojde ke střetu dvou vozidel stejného majitele, nehodu způsobí vozidlo, které nesplňuje normy STK, v případě jízdy bez řidičského oprávnění apod. Výluky najdete v pojistných podmínkách.

Další pojištění už je dobrovolné

Když se řekne autopojištění, nemyslí se tím jen povinné ručení. Dalším pojištěním, které můžete pro svoje vozidlo uzavřít, je havarijní pojištění. Jeho sjednání je dobrovolné a nevztahuje se na škody na majetku někoho jiného, ale na škody, ke kterým dojde na vašem vozidle v důsledku autonehody, vandalismu, odcizení, či živelních pohrom jako je povodeň, požár, krupobití, pád větve atd.

Víte, že u havarijního pojištění je důležitým parametrem nastavení pojistných rizik a výše spoluúčasti? Od ní se odvíjí, jakou část škody zaplatíte ze svého. Udává se buď konkrétní částkou nebo procenty, platí ta vyšší z obou částek.

Náš tip na závěr: Chcete si sjednat autopojištění, které vás dobře ochrání, přitom ale chcete i nějakou tu korunu ušetřit? Zkuste online porovnávač pojištění a vyberte si to nejvýhodnější.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání