Jak poznat, že je někdo pod vlivem drog?

Jak poznat, že je někdo pod vlivem drog?
Jak poznat, že je někdo pod vlivem drog?

Užívání drog je dnes bohužel velmi běžné. Minimálně s jejich distribucí se setkal nejeden mladistvý. Díky drogám se mladí lidé podle svých slov dokážou lépe bavit, překročit stav svého vědomí. Neuvědomují si, čemu všemu se vystavují. Léčba závislostí není jednoduchá a ne každý dokáže droze napříště odolat. I první kontakt s drogou může skončit tragicky. Proto je dobré rozpoznat osobu, která je pod jejich vlivem. Zde jsou nejčastější příznaky.

Závislost na drogách

Mezi nejčastější nelegální drogy, které mladiství užívají, patří marihuana, opiáty (heroin, kokain, opium, morfin), amfetamin a metamfetamin, extáze. Závislost na drogách roste, protože tyto látky se stávají stále více dostupné. Jednotlivé příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, jakou omamnou látku osoba užila. Některé drogy uklidňují, jiné naopak zvyšují agresivitu. Po některých drogách jste apatičtí.

Marihuana

Marihuana má spoustu jmen a její škodlivost bývá často podceňována. To, že je někdo pod vlivem marihuany, poznáte podle toho, že se bezdůvodně směje a má potíže soustředit se. Rozšířené zorničky postižené osoby špatně reagují na světlo. Osoba pod vlivem trpí náhlou potřebou přejídat se.

Amfetamin

Známý také jako speed se obvykle podává ve formě bílého prášku. Ten je určen ke šňupání nebo rozpuštění v nápoji. Lidé pod jeho vlivem mají rozšířené zornice, trpí nespavostí a při dlouhodobém používání ztrácí na váze. Dlouhodobé užívání vede též k depresím, krvácení z nosu, agresivním záchvatům, mdlobám a chronické úzkosti.

Heroin, kodein, morfin, opium

Lidé pod vlivem těchto opiátů zažívají stavy blaha, jsou leniví a ospalí, někdy ale mají nutkání ke zvracení. Celkově je u nich snížen pocit úzkosti. Dlouhodobé užívání vede k bledé kůži, ke ztrátě síly, k narůstajícím úzkostem, hnisavým ekzémům a dalším problémům.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.