Cyklisti a běžci ve tmě musí být viděni

Cyklisti a běžci
Cyklisti a běžci

Jakmile se setmí a vy vytahujete kolo nebo se chystáte na svůj běh, chraňte se vhodným oblečením s reflexními prvky. Zima umí být dlouhá, malebná i dynamická. Bohužel prakticky veškerý svůj volný čas musíme trávit po tmě. Lidský mozek vnímá onu černou tmu jako noc a my jsme pak přes zimu mnohem pasivnější, hodně spíme a bohužel se i méně se hýbeme. Pokud to chcete překonat, naučte se běhat i jezdit na kole v noci. Pohybujte se však bezpečně. Když slunce zapadne, nebo ještě nestačilo vyjít nad obzorem, chraňte sebe i jiné než vyběhnete do tmy. Připravte se na to, že náhle přicházíte o zcela přirozené schopnosti. Patří k nim periferní vidění i prostorové vnímání. Zorné pole čelovky či světlometu je omezeno na kužel kmitajícího světla přímo před námi. Dojde k narušení vnímání hloubky, můžeme špatně došlápnout a odhadnout vzdálenost i hloubku díry v povrchu. Je to o zvyku a o tréninku.

Noční běhání má svá pravidla a je třeba je dodržovat zejména kvůli vlastní bezpečnosti, i bezpečnosti svého okolí. Držte se hesla a buďte vidět. Základní a asi nejdůležitější pravidlo umí zachraňovat životy. I řidiči jsou v noci omezeni pouze na pár metrů světla před sebou, dejte pozor, ať vás nesmetou. Ať už tedy běháte kdekoliv, vždy dbejte na to, abyste na sobě měli dostatek reflexních prvků, které vychází do všech stran. Ne všechno je funkční a reflexní, vybírejme proto kvalitní a lety prověřené oblečení, kde například outdoor bundy už mají reflexní prvky automaticky. Nemusí se jednat vždy o procházku ve městě nebo projížďku u cesty. Můžete plánovat i horskou turistiku, která se trochu protáhne.

Dívejte se před sebe, neboť běh za tmy svádí k tomu, abychom se dívali přímo pod nohy. To je ale ten nejsnazší způsob, jak upadnout a nějak si ublížit. Takže je třeba držet svou hlavu vzhůru a sledovat cestu asi 10 až 20 metrů přímo před sebou. Pak máte lepší přehled o tom, kam šlápnout a budete mít dostatek času na vše reagovat. Zvolíte tak ta nejlepší místa pro došlap a s dostatečným předstihem se vyhnete překážkám. Při běhu z kopce ve větší rychlosti je třeba zapojit čtení terénu asi 10 metrů před sebou a je zcela zásadní pro běh ve světě temnoty.

Avatar
Autor: Tomáš Výborný 113 článků
Redaktor Tomáš Výborný - věk 38 let. Copywriter na volné noze se specializací na aktuální články v multikategoriích jako bydlení, finance, zdraví a podnikání