Jak je to s dopravou v Londýně

Doprava v Londýně
Doprava v Londýně

Míříte do Londýna? Možná vás zajímá, jak je to v Londýně s dopravou. Přece jenom Londýn je sice nejnavštěvovanější místo na světě (nebo jedno z nejnavštěvovanějších), přesto to zde chodí zcela jinak než v České republice. Jezdí se zde především metrem nebo dvoupatrovými, specifickými autobusy, které známe například z filmů o Harry Potterovi. Také se mohou využít taxíky, které jsou také typické pro Londýn, ovšem z jejich cen až zrak přechází. Proto se zaměřme na městskou hromadnou dopravu, kterou se dostaneme do každého kouta Londýna.

Mnozí si mohou říct, že mají výhodu ti, kteří žijí v Praze, protože i v Praze je metro, kterými se v Londýně jezdí především. Jenže to není úplně pravda. Zatímco v Praze jsou tři linky, které se protínají jenom ve dvou či třech stanicích, v Londýně je to naprosto jiné – právě zde se nachází linek metra snad patnáct a protínají se v mnoha, mnoha stanicích. Než se tedy v metru zorientujete, je to krapet náročné.

Abyste se lépe zorientovali, doporučujeme si vzít plánek metra, který je k dostání na každé stanici.

Jak drahé je cestování po Londýně?

O Londýně se ví, že je to jedno z nejdražších měst na světě. Bohužel drahé je zde především ubytování, proto pokud zde nemáte známého, který by vás ubytoval, raději sem nejezděte. Drahá je bohužel i sama doprava, pokud nevíte, jak na ní ušetřit. A s tím vám poradíme.

Ideální je, když si zde koupíte takzvanou Oyster Card, kterou si zaplatíte a nabíjíte podle potřeby. Na této kartě máte jistý limit, který za den nepřekročíte. Je to tedy levnější než jízdenky, za které platíte, platíte a platíte. Pokud na Oyster Card projedete jistou sumu peněz, dál se peníze neodečítají. Po odjezdu z Londýna můžete Oyster Card vrátit a peníze na ní se vám vrátí také.

Nebo to zkuste s bezkontaktní kartou

To nejlepší, co můžete udělat a co je asi nejpraktičtější a nejsnazší, je placení dopravy bezkontaktní platební kartou. Zkrátka a dobře ji jen přitisknete k terminálu a máte vchod do metra jasný. I u bezkontaktní platební karty platí, že je tam jistý limit, od kterého se vám peníze dál neodečítají. Peníze z karty se vám odečtou vždy po půlnoci, až je jasné, kolik jste toho ten den projeli.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.