Jak si udělat vestavbu do auta v domácích podmínkách krok po kroku

Jak si udělat vestavbu do auta v domácích podmínkách krok po kroku
Jak si udělat vestavbu do auta v domácích podmínkách krok po kroku

Všichni víme, že pandemie poměrně oslabila celosvětové cestování. Bylo tak pochopitelné, že většina lidí bude hledat alternativy. Kde ale přespat mimo hotel a stále si to užít? Odpovědí jsou obytné vozy a vestavby do auta.  

Vše si ujasnit 

Ještě, než se pustíte do přestavby svého vozu, je nutné si položit otázku, jestli si ji tam můžete opravdu dovolit. Je jasné, že nejvhodnější variantou bude vždy dodávka, kam se vám podaří nacpat celý kempovací život. Pokud takový vůz zatím nemáte, nabízí se otázka, jestli by nebylo lepší si ho koupit už přestavěný.  

Dobrý plán je základ  

Nejdůležitější je, rozmyslet, co všechno chcete do vestavby umístit a jestli se to tam vůbec vejde. První krok by tedy měl být o měření, přepočítání a následnému překreslení na papír.   

Kvalitní materiál  

Druhým krokem je, sehnat vhodný materiál na začátek práce. Myslete na to, že je důležité auto zateplit. Podzimní a občas i letní večery, se dokáží pěkně ochladit. Jako izolaci můžete použít skleněnou vatu nebo polystyren, a to v minimální šířce 10 cm. To pak bude potřeba schovat obložením. Ale pozor nezapomeňte si do obkládacího materiálu udělat prostor na zásuvky vypínače. A nezapomeňte také na podlahu, kde je nejlepší materiál lino.  

Tip: Jako obkládací materiál perfektně poslouží například palubky nebo sololitové desky. Lino na podlaze oceníte díky jeho snadnému udržování a omývání.  

Elektřina je tu také 

Myslete na to, že taková vestavba do auta se neobjede bez elektřiny. Na čem byste si pak ohřáli vodu a fazole? Je potřeba udělat plánek, kde budete mít přesně rozvržené, kudy elektřina povede, alespoň budete mít vše na jednom místě a nic vás nepřekvapí. Budete tak vědět, že zásuvka patří do pracovního koutu, kde potřebujete fungovat s notebookem anebo vypínač ke dveřím. 

Tip: Po tom, co budete mít elektřinu hotovou, nezapomeňte otestovat její funkčnost. Mohlo by se stát, že byste museli celé auto rozkládat, kvůli jedné nefungující zásuvce.  

Změna v technickém průkazu  

Mějte na paměti, že jakkoli sáhnete na auto rázem pozbývá platnosti technický průkaz, který už nesedí s tím, co je v něm napsáno. Obzvlášť po tom, co dokončíte úspěšně celou přestavbu. Bude nutností zařídit přepis dodávky na obytné auto, a to buď osobně, nebo to nechte na specializované firmě.  

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.