Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?
Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?

V kuchyni pracujeme prakticky denně. Jedná se o jedno z nejvíce frekventovaných míst v domě. Proto při jejím zařizování dbejte na to, aby použité materiály byly nejen kvalitní, ale především se pyšnily dlouhou životností a odolností. Zejména při výběru kuchyňské pracovní desky na to nezapomínejte. 

Pracovní deska jako nepostradatelná součást kuchyně

Jak lze definovat kuchyňskou pracovní desku? Jako nepostradatelnou součástí kuchyně, která by neměla být tím nejlacinějším prvkem vašeho kuchyňského koutu. V tomto případě skutečně platí, že cena krapet napovídá, jaká je kvalita daného kousku. 

Ovšem neměla by být tím jediným rozhodujícím kritériem. Tím by měl být materiál, ze kterého je vyrobená. 

Laminát je nejpoužívanější 

Tím nejpoužívanějším materiálem je laminát, se kterým se pracuje opravdu nejvíce. Jedná se o dřevotřískové jádro, na kterém je nalisována vrstva tvrzeného vysokotlakého laminátu, jenž má zaoblenou přední hranu. 

Obecně se laminát považuje za velmi odolný materiál, který je po cenové stránce velmi přijatelný. Navíc se snadno udržuje, což ocení jistě každá hospodyňka. Na druhou stranu ho velmi snadno poškrábete nožem nebo se do pracovní desky velmi snadno nasákne voda, po které nehezky nabobtná. 

Masivní dřevo jako přírodní alternativa

Jelikož se v poslední době do popředí dostávají přírodní materiály, nesmíme zapomenout na dřevo, se kterým se v kuchyních pracuje stále více. Pracovní desky se začínají vyrábět z masivu, konkrétně z dubu nebo z buku. Tyto pracovní desky se vyrábí většinou z lamel, které se slepí k sobě. Dodávají se zpravidla broušené a oboustranně ošetřené proti vlhkosti. 

Opět však platí, že voda do materiálu proniká velmi snadno, stejně tak lze takto vyrobenou desku lehce poškrábat. Aby masivní deska zachovala svůj krásný vzhled, je dobré ji jednou za čas naolejovat čili opakovat její ošetření.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.