Jídelníček pro energii při sportu

Energie při sportu
Energie při sportu

Změnili jste životní styl a zařadili do svého dne více pohybu, ale nevíte si rady, co jíst? Zde je pár typů. Díky správnému jídelníčku si můžete zajistit dostatek energie a také výživné látky pro potřebnou regeneraci. Při zvýšené fyzické aktivitě je dobré tělu dodávat bílkoviny, které jsou základním stavebním materiálem svalů. Důležité jsou také sacharidy, které dodávají energii. Někteří odborníci tvrdí, že je potřeba se najíst před i po tréninku.

Hodinu a půl až dvě hodiny před tréninkem je vhodné zařadit malou svačinku v podobě jogurtu s trochou müsli (neslazeného) nebo celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou. Pokud se chystáte na vytrvalostní sport (např. běh), můžete si dát banán, který je lehce stravitelný a dodá dostatek energie.

Po docvičení snězte do půl hodiny trochu sacharidů (ovoce nebo kousek müsli tyčinky). Dodáte tělu glykogen, který jste během cvičení spotřebovali, a pomáhá při budování svalové hmoty. Do dvou hodin si poté připravte jídlo, které bude bohaté na bílkoviny i sacharidy. Vhodná je třeba ryba s rýží a zeleninovým salátem. Pokud máte cvičení naplánované až na pozdní odpoledne, dejte si na večeří jen zeleninový salát doplněný nízkotučnou bílkovinou a kouskem celozrnného pečiva.

Psyllium

Jedná se o semena jitrocele indického obsahující rozpustnou vlákninu. Umí zvětšit svůj objem až 40 krát. Při spojení s tekutinou se z něj stává gel, který čistí trávicí trakt. Při pravidelném používání ovlivňuje vyprazdňování.

Kokosová voda

Získává se z mladých kokosových ořechů. Kokosová voda je plná minerálních látek, neobsahuje tuk ani cholesterol. Díky obsahu draslíku a sodíku dokáže velmi dobře hydratovat, napomáhá správnému spalování a posiluje lidskou imunitu.

Lněná semínka

Dělí se na len hnědý a zlatý. Hnědý má oříškovou chuť a zlatý je chuťově jemnější. Jsou obohacena vysokým obsahem vitamínů B a E, vápníku, omega-3 mastných kyselin a jsou zdrojem rostlinných estrogenů. Pokud chcete ze semínek dostat potřebné látky, je nejlepší semínka rozemlít.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 371 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.