Kláštery Meteora se vznášejí mezi nebem a zemí

Kláštery Meteora se vznášejí mezi nebem a zemí
Kláštery Meteora se vznášejí mezi nebem a zemí

Při návštěvě pevninského Řecka nelze opomenout návštěvu netradičního místa. První poustevníci do něj přicházeli již během 10. století a začali se usazovat na skalách, aby byli blíže bohu a dále od lidí. Začala vznikat Meteora, dnes zapsaná na seznamu UNESCO.  

Těžko uvěřitelné místo 

Místo je majestátní i z geologického pohledu. Holé skály, které působí, jako by zničehonic vyrostly ze země, se řadí mezi nejpozoruhodnější místa naší planety. Naleznete je v řecké Thessálii, poblíž města Kalambaka. Dnes se zde tvoří mnišský stát Svatá Meteora. Na homolích hor totiž v průběhu staletí vznikl rozsáhlý komplex klášterů.  

Dodnes v nich žijí mniši 

Mniši sem přicházeli již v průběhu desátého století a podle legend se usazovali na stranách hor, kde vál největší vítr. Prý proto, aby ještě zintenzivnili svou víru v boha a askezi. Během několika století tak vzniklo první společenství. Ve 14. století pak vznikl největší z klášterů, Velký Meteor. Megalon Meteor, jak se budova jmenuje řecky, byla jedna z prvních, ve které začala vznikat mnišská komunita. Postupem času se zde vybudovalo neuvěřitelných 24 klášterů. Dodnes jsou obývány mnichy.  

Musíte mít vhodný oděv 

Místo můžete navštívit buď po cestě, nebo pěší túrou. Neobvyklé pohledy na vysoké skály tyčící se vysoko do nebe vzbuzují údiv. Aby vás vpustili dovnitř, musíte mít vhodný oděv. Všechny ženy musí mít dlouhou sukni a zakrytá ramena, muži zase dlouhé kalhoty. Pokud při návštěvě tento oděv nemáte, bude vám zapůjčen. V klášterech stále žijí mnichové, s některými z nich se tak můžete přímo potkat. Fotografování je ale v některých prostorách zakázáno.  

Již od roku 1988 figurují kláštery Meteora na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Řecká církev je navíc o několik let později označila za místo, které je svaté, nedotknutelné a neměnné. 

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.