Nemáte auto a nechce se vám vlakem? Vyzkoušejte spolujízdu!

spolujízda
spolujízda

Cestování je bohulibá činnost. Člověk si při ní hezky odpočine, pozná nové lidi a podívá se na nová místa. Má to ale háček. Pokud chcete cestovat, obvykle se musíte na místo určení nějak dopravit. Zvolit nejlevnější způsob dopravy je pak více než žádoucí, protože ušetřené finance můžete vložit do zážitků. Posledním trendem je tak zvaná spolujízda. Jak funguje?

Už jste někdy stopovali a sedli někomu cizímu do auta?

Tak schválně, už jste někdy stopovali? Jestli ne, můžete s klidným svědomím a bez obav začít. Nejnovějším způsobem, jak se dopravit z bodu A do bodu B je spolujízda. Ta je dobře rozjetá ve světě i u nás a slibuje úporu času, financí, pohodlí a nové kontakty. Funguje na jednoduchém principu sdílení poloprázdného automobilu. Pokud řidič denně dojíždí do práce, může nabídnout místo ostatním a nechat si za to zaplatit (lépe řečeno nechá si přispět na pohonné hmoty). Samozřejmě musí mít všichni zúčastnění stejný směr. Když k sobě řidič nabere další tři lidi, kteří mu za jízdu zaplatí, ušetří za pohonné hmoty a ještě si k tomu dobře popovídá. Těží i druhá strana, tedy ten, kdo auto nemá a chce svézt. Většinou ho taková spolujízda vyjde o dost levněji, nehledě na úsporu času. V práci je rychleji a rovněž si popovídá. Světově nejznámějším projektem pro spolujízdu je Bla Bla Car. Tedy původně francouzský start-up projekt, který je dnes světovou jedničkou. V současnosti funguje ve 22 zemích světa a míří nebo lépe už zamířil i k nám. Doposud fungující projekt pro spolujízdu u nás – Jízdomat nedávno prošel změnou a transformoval se na  Bla Bla Car.

Má spolujízda nějaké zápory?

Úspora financí a času, možnost si popovídat a poznat nové lidi…že by měla spolujízda jen samé výhody? To nejspíš ne. I přesto, že je jízda autem v porovnání s ostatními způsoby běžné dopravy mnohem pohodlnější, má i nevýhody. Třeba vám bude řidič nesympatický, interiér auta půjde cítit po cigaretách, třeba bude některý ze spolujezdců nachlazený a vy se tak sice dostanete domů dříve, zato s pořádnou chřipkou. S tím ale musí každý účastník tohoto způsobu dopravy počítat. Spolujízdou můžete cestovat nejen do práce, ale také na výlety. Pokud se pro tento způsob cestování rozhodnete, doporučujeme si úsporu alespoň ze začátku zapisovat. Uvidíte, že týdenní a měsíční částky za dopravu budou o dost nižší.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 360 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.