Neplatí vám? Poradíme, co dělat!

Zaměstnavatel nevyplácí peníze
Zaměstnavatel nevyplácí peníze

Česká republika se v dnešní době rozhodně netají svou skvělou ekonomikou. Ekonomika je u nás skutečně skvělá, kdekdo nám ji může závidět. Je však nutné poznamenat, že za skvělou ekonomikou stojí hlavně rekordně nízká nezaměstnanost a na druhou stranu zase rekordní zaměstnanost. Ovšem tyto rekordy nejsou dobrou zprávou pro podnikatele, kteří aktuálně hledají nové zaměstnance. Nemají totiž z čeho vybírat. Mnozí zaměstnanci však v současné době mění práci, protože se stále více zaměstnavatelů ukazuje jako neplatiči.

Pokud i vy patříte do této skupiny – do skupiny pracujících, kvalitních zaměstnanců, které však bohužel nikdo neplatí, možná nevíte, co byste správně měli dělat nebo na co máte vlastně nárok. Poradíme vám, jak se v takové situaci můžete zachovat.

Zaměstnavatel si vás bude chtít udržet

Je skutečně až překvapivé, kolik lidí se s tímto problémem potýká. Pokud vám zaměstnavatel neplatí domluvenou mzdu či plat, máte nárok na to, abyste ihned odešli ze zaměstnání. Je jasné, že si vás v takovém případě bude chtít zaměstnavatel udržet, protože přece jenom je dneska málo zaměstnanců, kterými by vás mohl nahradit. Ovšem nevěřte mu.

Jestliže zaměstnavatel za vámi přijde s tím, že nemáte právo na okamžitou výpověď, lže. Pokud po vás budou chtít zaměstnavatelé řádnou výpověď, aby si vás tam udrželi další dva měsíce, nepřistupujte na to. Ze zákona máte nárok na to, abyste ihned zrušili pracovní poměr.

Na co máte nárok?

Pro zaměstnavatele je tato situace naprosto žalostná. Nejen, že vám musí následně mzdu či plat vyplatit, ale taky máte nárok na náhradu mzdy, a to na další například dva měsíce. Záleží vždy na tom, co máte napsáno ve smlouvě.

Většinou však platí, že zaměstnavatel skutečně musí vyplatit nejen dlužnou mzdu, ale taky i tu náhradní za dva měsíce navíc. Je to jakási zákonná hrozba podnikatelům.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 347 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.