Pizza jako jídlo, které dobylo svět

Pizza jako jídlo, které dobylo svět
Pizza jako jídlo, které dobylo svět

Rozvoz jídel je aktuální nejen pro Frýdek-Místek, ale také pro všechny kouty republiky. I po téměř roce stále zůstávají restaurace zavřeny svým zákazníkům a jejich vynikající jídlo lze jen dovážet. To samé platí i pro pizzerii STAMAR ve městě Baška nedaleko zmiňovaného Frýdku-Místku. A když už jsme naťukli tolik oblíbené jídlo jménem pizza, pojďme si říct víc o pokrmu, který dobyl svět. 

Původ pizzy je italský

Pokud bychom zapátrali v historii pizzy, zjistili bychom, že pochází z Itálie, konkrétně z Neapole, kde původně vznikla jako jídlo chudých v době, kdy se došlo na to, že rajčata nejsou jedovatá. Ten nejzákladnější druh pizzy jménem Margherita byl pojmenován po samotné královně, která do italského podniku zavítala a kterou chtěli kuchaři tímto krokem poctít. 

Od té doby se pizza obecně dělí nejen na druhy podle ingrediencí, ale také na druhy podle toho, jestli pochází z Neapole nebo z jiného koutku republiky. 

Do světa ji přivezli italští emigranti

Kdyby se však několik lidí nerozhodlo emigrovat do jiných koutů světa, pravděpodobně bychom si dnes nemohli tak vynikající pokrm objednat tak snadno. Zejména Američané se zasloužili o to, že se pizza stala takovým hitem. Po prvním kousnutí se do italského pokrmu doslova zamilovali a začali vymýšlet mnoho jiných podob, které pizza může mít. S tím vzrostl zájem také o prostory, kde se pizza podle italského receptu mohla péct. 

S postupem času se pizza dostala skutečně do celého světa. Se zvyšujícím zájmem o pizzu vzrostl také počet nápadů a inovací tohoto pokrmu. Začalo se experimentovat s mnoha ingrediencemi a pizza začínala mít řadu zajímavých složení. 

Dokonce se dnes objevují i zdravější alternativy tohoto italského pokrmu, které jsou většinou bez moučného těsta nebo bez nezdravých ingrediencí, jako jsou uzeniny.

Hana Sportová
Autor: Hana Sportová 381 článků
Jmenuji se Hana Sportová a jsem šéfredaktorkou magazínu Mluvime.cz, mám na starosti obsahovou strategii, koordinaci redaktorů a tvorbu obsahu.